На зустрічі щодо протидії насильству в сім’ї, яка відбулася за участі представників шведської поліції та громадської організації “Жінка до жінки”, поліцейський та адвокат, що працює з темою протидії домашньому насильству, Йоакім Рігхаммар розповів про досвід скандинавської країни.
“У Швеції ми маємо таку ж саму проблему, як і ви в Україні. Надзвичайно важливо те, як співпрацює поліція і громадські організації. Насамперед, завдання поліції – грамотно проводити розслідування і робити так, щоб вас поважали. Також треба говорити у суспільстві, шо домашнє насильство неприпустиме”, – зазначив Йоакім Рігхаммар.
За словами шведського поліцейського, у них досить добра статистика. Він відмітив, що багато людей не повідомляє про злочини. Але у правоохоронних органах знають про те, скільки офіційних справ йде до суду і скількох людей засуджують.
“Ми контактуємо з організацією, яка зможе надати постраждалій людині допомогу, і ми можемо перевести жінок з дітьми до спеціалізованого притулку. Також у нас є напрям роботи з кривдником, щоб людина, яка вчиняє насильство, теж могла працювати у спеціальних групах. Це все для того, щоб вплинути на його поведінку і щоб більше він не вчиняв таких дій”, – розповів поліцейський.
Рігхаммар також додав, що головна мета – забрати жінку, або жінку з дітьми, якщо вони потерпають від насильства, у безпечне місце. Хоча, на його думку, це не зовсім правильно.
“Центрів для тих, хто вчинив насильство, немає, але є громадська організація “Чоловіки за гендерну рівність”, яка працює з такими чоловіками”, – додала представниця громадської організації “Жінка до жінки” Стіна Магнусон Буур.
У Швеції приблизно 25-30 тисяч повідомлень про насильство в сім’ї за рік. Це сексуальне домагання, згвалтування, фізичне насильство. Усе населення країни приблизно дев’ять мільйонів.
Там за домашнє насильство кримінальна відповідальність. А в органах поліції, за словами Йоакіма Рігхаммара, працює 40-45 % жінок і цей показник досі намагаються підвищити.
В Україні ж ситуація зовсім інша. Як розповів присутній на зустрічі заступник начальника Житомирського відділу поліції ГУНП в Житомирській області Володимир Богдан, коли надходить повідомлення про насильство в сім’ї, то туди виїжджає чергвовий поліцейський, який обслуговує дільницю. Приймають заяву від тієї особи, яка повідомила, і складають адміністративний протокол, якщо є ознаки порушення. Цей протокол розглядає суд і приймає рішення. Зазвичай, дають штраф. Якщо насильство вчиняють повторно протягом року, то це передбачає адмінарешт. Це максимальний вид покарання до 15 діб.
“У нас не передбачено законодавством вилучати людину, яка вчинила насильство. Якщо людину побили і є акт судово-медичної експертизи, то це вже кримінальна відповідальність. Вона залежить від ступеню тілесних ушкоджень. Згідно з законодавством, це легкий злочин і людину теж не можна забрати з дому. Кримінальне провадження відкрили, але людина все одно вдома”, – розповів Володимир Богдан.
Нагадаємо, що житомиряни можуть взяти участь у шведському проекті, що спрямований на подолання насильства в сім’ї.