Сховища документів Державного архіву Житомирської області, де збігається близько півтора мільйона документів, для звичайного відвідувача закриті. Туди має право заходити лише зберігач – посадова особа, яка відповідає за сховище. У двох приміщеннях архіву знаходяться більше двох десятків таких сховищ. Журналісти «Вголос.zt» побували у сховищі з найстарішими документами дореволюційного періоду.
«У наших архівосховищах зберігається близько 500 тисяч справ дореволюційного періоду. Є справи 1795-го року. Дворянсько-волинське депутатське зібрання документів користується великим попитом у відвідувачів. Багато, хто хоче довести свою приналежність до дворянського роду», – розповіла начальник відділу зберігання та обліку документів Національного архівного фонду Наталія Корнатовська.
У корпусі № 1 Державного архіву області розміщено 16 сховищ. У корпусі № 2, що на вулиці Замковій, знаходиться 5 архівосховищ документів колишніх партійних організації та документи бердичівського філіалу архіву. Відвідувачі там замовляють документи щотижня. Комусь необхідно підтвердити стаж роботи у парторганізації, комусь – заробітну плату. Документи зібрані до 1992-го року.
За словами Наталії Корнатовської, останнім часом архів набуває все більшої популярності. Багато хто намагається віднайти своє польське коріння, хтось – єврейське. Приїздили відвідувачі й з Америки.
Документи стандартного формату зберігаються у картонажах – спеціальних картонних коробках. Найпопулярніші у користуванні справи реставрують і прошивають. Карти зберігаються у сувоях, обгорнені спеціальним папером із печатками шифру для полегшення пошуку. У в’язках з обов’язковими ярликами дозволяється зберігати документи форматом більшим за А4. Журнали реєстрових документів громадян зібрані у книги, товщина яких іноді сягає понад 10 сантиметрів.
«Для орієнтації у цій великій кількості документів, у кожному сховищі впорядковані топографічні покажчики. З першого по шостий поверх цього приміщення зберігаються справи радянського періоду та часів незалежності України. Вищі поверхи містять документи дореволюційного періоду», – додала Наталія Корнатовська.
За умовами пожежної безпеки стелажі для документів – металеві, у кожному сховищі – вогнегасники. На вікнах – жалюзі для запобігання вигоранню документів. Саме сховище за правилами зберігання документів закривається на два замки – звичайний і підвісний.
Недоліком сховищ, за словами начальника відділу зберігання та обліку документів, є температурний режим. Температура, для правильного зберігання документів має бути +19 С. Нині вона значно нижча.
Нагадаємо, в обласному архіві розповіли, як можна дослідити свій родовід. Житомиряни мають унікальну можливість дослідити своє дворянське походження. На Замковій горі знайшли рештки будівлі, на місці якої міг бути городський суд.