Коли у людини виникає потреба в грошах, одна з перших думок – це позичити. У нашій країні зробити це можна кількома способами. Розглянемо кожен з них детальніше.
Ломбарди
Видають гроші під заставу якихось цінностей. Зазвичай ломбарди працюють з тим, що користується попитом, що можна легко і швидко продати, і що не займає багато місця: смартфони, ноутбуки, коштовності, годинники. Багато хто погоджується приймати побутову техніку – в основному телевізори, але можуть брати і інші предмети. Беруть і транспортні засоби: легкові авто, мотоцикли, велосипеди.
Плюси звернення в ломбард:
- гроші видаються швидко, до години після звернення (іноді трохи довше, якщо мова йде про машину або мотоцикл);
- отримати можна до 70-80% від ринкової вартості застави;
- після повернення грошей застава повертається позичальнику (тобто ви не продаєте річ назавжди, а можете отримати назад);
- не буде проблем з колекторами, якщо ви не погасите борг – ви просто втратите свою заставу;
- від клієнта нічого не вимагають додатково (ні поручителя, ні чистої кредитної історії, ні довідки про доходи).
З мінусів:
- ви втрачаєте якусь річ, яка може стати в нагоді (актуально, якщо це смартфон або побутова техніка);
- гроші можна отримати тільки при особистому візиті, і річ доведеться нести в ломбард (не дуже зручно, якщо це телевізор);
- високі відсотки.
Підіб’ємо підсумок: варіант не найкращий (через високі відсотки, оффлайн-оформлення, залишення застави), підходить тим, у кого є що надати в якості застави.
Банки
Почнемо відразу з мінусів: щоб отримати навіть невеликий кредит в банку – доведеться і почекати (в кращому випадку кілька годин, але частіше це розтягується на кілька робочих днів), треба відповідати немаленькому списку вимог, в тому числі – мати офіційне працевлаштування.
З плюсів – банки можуть видавати будь-які суми: як невеликі, так і великі, на покупку машини або квартири. І у них нижче відсоток, ніж в МФО або в ломбарді.
У банк варто йти, якщо вам потрібна велика сума і на довгий термін, і при цьому ви маєте офіційну роботу з доходом на рівні середньої (або вище), і хорошу кредитну історію. Якщо гроші потрібні не терміново, то і невеликі суми теж можна брати тут.
Крім «звичайного» кредиту в банку можна отримати кредитну карту. На неї встановлюється кредитний ліміт – сума, яку ви в будь-який момент можете витратити, не подаючи заявок і не чекаючи схвалення. Так що, кредитку варто завести про всяк випадок – якщо раптом знадобиться невелика сума на термінові витрати.
МФО
Кредит онлайн на карту – ідеальний спосіб терміново отримати невелику суму незалежно від того, де ви знаходитесь, і котра зараз година. Більшість українських компаній мають сайт і видають кредити прямо через нього, без особистого візиту.
Плюси оформлення МФО:
- отримати гроші можна цілодобово (тільки через сайт, якщо хочете оформити мікрокредит у відділенні – воно працює за графіком);
- діє мінімум вимог до клієнта (18+, паспорт і ІПН, будь-яка кредитна історія, не потрібна довідка про доходи);
- з першого разу можна отримати до декількох тисяч гривень;
- вся процедура – з моменту реєстрації і до отримання грошей на карту – займає до 1 години, а при повторному зверненні – до 30-40 хвилин);
- на відміну від кредитних карт – позичені гроші можна знімати без додаткових комісій.
З мінусів – відсоток трохи вище, ніж при отриманні кредиту в банку, і не можна брати довгострокові кредити. Тому така послуга ідеальна для якихось термінових витрат, і якщо ви збираєтеся погасити мікропозик швидко.
Приватні кредитори
Деякі громадяни, які мають вільні гроші, теж можуть видавати їх в борг іншим людям (в тому числі і незнайомим). Робиться це під розписку, з зазначенням дати. Відсотки можуть сильно відрізнятися, залежать від суми, терміну, і репутації позичальника в його місті.
Варіант не дуже вдалий, оскільки часто такі послуги надають навколокримінальні елементи. А значить – є ймовірність обману, а в разі прострочення – ймовірність того, що борг будуть збільшувати, і вимагати не дуже цивілізованими методами. Тому звертатися до приватних осіб за позикою варто, тільки якщо це ваші родичі або хороші знайомі.