Сонячні батареї, інакше звані фотоелектричними панелями, отримують усе більше й більше користувачів у всьому світі. У нашій країні з’являються численні охочі використовувати додаткову, вільну енергію. Вони використовуються в різних масштабах, для генерації частини енергії, для отримання енергії на ділянці відпочинку, як джерела живлення для телефонів і невеликих електроприладів, для освітлення реклами та в багатьох інших ситуаціях. Чи варто цікавитися таким екологічно чистим і безкоштовним джерелом енергії?
Принцип роботи панелей
Вчені вважають, що на нашу планету надходить стільки сонячної енергії, що, якщо накопичити її кількість за одну годину, її вистачило б на потреби всієї землі впродовж року. Тому здоровим глуздом варто вважати будь-які кроки, що вживаються в напрямку її використання. Технічні можливості сьогодні набагато більші, ніж у недалекому минулому. Отже, розгляньмо, як сьогодні обробляється сонячне випромінювання і зрозуміємо, що це — автономні інвертори
.
Фотоелектричні панелі є свого роду напівпровідниковим з’єднувачем. Якщо на них потрапляють сонячні промені, вони генерують пари. Зона роз’єму має вбудоване електричне поле, завдяки якому пари розділяються, й один із носіїв йде в горішню частину, а інший — у нижню. Цього достатньо, щоби зібрані заряди текли, а ми отримали електричний струм, який живить різні приймачі або накопичується в батареях.
Типи сонячних систем
До двох основних конфігурацій систем сонячних батарей належать:
- Автономні — вони містять сонячну батарею та пристрій, що контролює ступінь заряду батареї.
- Підключені до мережі — це електростанції, у яких є велика кількість сонячних батарей, що передають свою енергію безпосередньо в загальну електричну мережу. Частим рішенням тут є живлення будівель, підключених до мережі, у такий спосіб, що із загальної системи споживається енергія тільки в тому випадку, якщо потреба в ній перевищує виробництво. У цих системах батареї не потрібні, позаяк загальна мережа приймає будь-яку кількість енергії.
Вартість експлуатації колекторів
Усі, хто інвестує в покупку та установку сонячних батарей, розраховують на те, що ці кошти досить швидко окупляться. Необхідно належним чином піклуватися про встановлені пристрої. Тому рекомендується хоча б раз на рік провести ретельний огляд усієї установки, перевірити стан колектора, відповідний потік, відрегулювати автоматику. Середній розрахунок витрат на технічне обслуговування та очищення обладнання становить орієнтовно 100–150 доларів, що за умов заощадження, пов’язаних зі зборами за споживану енергію, не є великою витратою.