ККПК або Київський картонно-паперовий комбінат в Обухові — один з лідерів галузі. Це українське підприємство з австрійським власником, яке продовжує працювати та виконувати соціальну програму навіть під час повномасштабної війни. Громада цінує підприємство як одне з містоутворюючих завдяки регулярному розв’язанню проблем та запитів спільноти. Комбінат є одним з лідерів Київської області у питанні сплати податків: станом на 30 серпня 2023 року у державні та місцеві бюджети перераховано понад 930 млн грн. Та попри це, понад рік підприємство вимушено працює під тиском.
Звинувачення є, доказів — жодних
Австрійська компанія Pulp Mill Holding GmbH, яка є власником кількох бізнес-активів в Україні, включаючи ПрАТ «Київський картонно-паперовий комбінат» та ТОВ «Палп Мілл Прінт», ще навесні 2023 року виступила з заявою про посилення незаконного тиску на свої підприємства. Компанія повідомила про спроби маніпулювання інформацією та введення суспільства в оману з боку окремих представників правоохоронних органів та ЗМІ.
Основою маніпуляції були звинувачення у тому, що власником ККПК є громадянин рф Володимир Крупчак. Це стало приводом для обшуків, арешту майна підприємства, санкцій, великої кількості відверто брудних та маніпулятивних публікацій.
Однак ці звинувачення не містять доказової бази. У 2022 році Pulp Mill Holding GmbH офіційно заявили про припинення підстав, за якими громадянина Кіпру Володимира Крупчака визнавали бенефіціарним власником компанії Pulp Mill Holding GmbH. Згідно з офіційними повідомленнями, лише д-р Хайнц Циннер залишився єдиним бенефіціаром холдингу.
Як офіційно відомо, процес відчуження російського майна та реструктуризації в Pulp Mill Holding GmbH був запущений ще в січні 2022 року та завершився у жовтні. Підприємства холдингу продовжують працювати, попри арешти та обшуки, забезпечують понад 3500 робочих місць та реалізують соціальні проєкти на мільйони гривень.
Офіційна позиція — не привід зменшувати тиск?
Попри наявність доказів, що Київський картонно-паперовий комбінат є українським підприємством з австрійським власником, «зацікавлені особи» при владі продовжують робити все, щоб націоналізувати ККПК. Брудна інформаційна кампанія та несподівані візити силовиків з обшуками вже стали буденністю для колективу комбінату.
Насправді це — серйозна загроза для роботи підприємства: як зараз, так і у стратегічній перспективі. Наприклад, через санкції у ККПК немає можливості долучитися до міжнародних кредитних програм, які є необхідними для відновлення та подальшого розвитку підприємства.
Найближчим завданням для Київського картонно-паперового комбінату є проведення ремонту двох з трьох газотурбінних установок на заводі Siemens у Великій Британії, а також заміна інженерного обладнання на папероробній машині. Ці критичні заходи вимагають значних фінансових вкладень, які у поточних обставинах є складнодоступними.
Для успішної реалізації проєкту, компанія Pulp Mill Holding звернулася до українських органів влади з проханням надати дозвіл на залучення зовнішніх кредитів та забезпечити їх обслуговування. Також власник підприємства прохає Австрійський контрольний банк відновити роботу з видачі забезпечення за угодами. Проте наразі рішення щодо цього питання досі не прийняте.
Попри труднощі, ККПК продовжує працювати. Проте чи вистачить у нього ресурсів для протистояння несправедливим звинуваченням? І чи дійсно влада зацікавлена у зупинці підприємства, від роботи якого залежить стан галузі та функціонування інфраструктури Обухова? Відповіді поки немає.