Від початку російської агресії у 2014 році лише один військовий, який боронив Україну, отримав звання «Почесний громадянин Житомира». Про це «Вголос.Zt» стало відомо із відповіді на інформаційний запит.
А хто ж почесний?
Як розповіли у Житомирській міській раді, почесними громадянами Житомира на сьогодні є 12 осіб: колишній голова Житомирської ОДА і голова правління «Житомиробленерго» Юрій Андрійчук, заслужений працівник легкої промисловості України Людмила Базикіна, настоятель Свято-Михайлівського кафедрального собору Богдан Бойко, керівники хореографічного ансамблю «Сонечко» Михайло та Тетяна Гузуни, директор ЗОШ №27 Житомира Світлана Коротка, директор гімназії №23 Житомира Наїна Купрійчук, колишній депутат Житомирської обласної ради від комуністичної партії України Валентин Острожинський, директор однойменної компанії, міліонер Петро Рудь, генеральний директор ВАТ «Житомирголовпостач» Леонід Хомчук, директор Житомирського міського територіального центру соціального обслуговування Анатолій Сахневич та командир роти 8-го окремого полку спеціального призначення, учасник російсько-української війни Олександр Петраківський (посмертно).
Що дає звання?
Звання «Почесний громадянин міста» у кожному населеному пункті дає різні пільги. Так, у Звягелі з бюджету міста за почесних громадян сплачують комунальні послуги. У Житомирі положення про звання «Почесного громадянина» дає право безкоштовного проїзду у комунальному транспорті та першочергове лікування у комунальних медичних закладах міста. Крім того, щорічно, у День міста Житомира перелічені особи отримують соціально-матеріальну допомогу у розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Право на всі пільги мають лише ті з почесних громадян, які є в живих. Виняток – неповнолітня донька загиблого Олександра Петраківського. Вона отримуватиме пільги та допомогу до 18 років. На забезпечення зазначених пільг цього року у бюджеті Житомира передбачили 804 тисячі гривень.
Що в інших містах?
У день захисника та захисниці у Білій Церкві Київської області звання «Почесний громадянин Білої Церкви» вручили 102 військовим, які загинули, боронячи Україну від російських окупантів. Згідно із відповідним положенням, почесні громадяни цього міста мають право на поховання з почестями за рахунок міського бюджету. Що стосується безпосередньо виплат, то при смерті чи загибелі власника звання пільги не передаються рідним чи близьким у жодному випадку.
Не передають пільги, які надає звання «Почесного громадянина» посмертно і у Звягелі. Положенням передбачена в такому випадку разова виплата близьким до 10 прожиткових мінімумів на виготовлення пам’ятника. Всього у Звягелі налічується 226 почесних громадян міста. Більшість із них складають загиблі військові. З травня 2023 року по 27 вересня 2023 року Звягельська міська рада щомісяця, а то й двічі на місяць надає звання «Почесний громадянин міста» загиблим військовим посмертно.
Альтернатива «почесному»…
Окрім звання «Почесний громадянин Житомира» у Житомирській міській раді існує нагорода «За заслуги перед Житомиром» І, ІІ та ІІІ ступенів. Саме цими орденами ІІІ ступеня у місті «прийнято» нагороджувати житомирян-учасників бойових дій. Однак ця нагорода, як пояснили у мерії, не дає ніяких пільг і витрат із бюджету не потребує.
Для порівняння: у Звягелі своєрідною альтернативою «почесному громадянину» є орден «Звягель». Нагородженим при врученні виплачують з бюджету 5 тисяч гривень.