У червні 2023 року Ігор Смешко, президент Центру стратегічних досліджень та аналізу, один із засновників Головного управління розвідки Міноборони України, тричі Голова Комітету з питань розвідки при Президентові України, генерал-полковник був запрошений як почесний гість на берлінську конференцію «Nachrichtendienst-Konferenz 2023», присвячену діяльності та реформуванню спецслужб Німеччини.
На прохання організаторів конференції виступ генерала Смешка був присвячений його баченню стратегічних питань реформування сучасної воєнної розвідки, і зокрема Німеччини, з урахуванням реалій війни в Україні.
Після завершення конференції шеф-редактор спеціалізованого видання «Behörden Spiegel» Уве Пролл взяв у Ігоря Смешка коротке інтерв’ю, яке було нещодавно опубліковане німецькою мовою. Запитання стосувалися деяких актуальних питань сьогодення.
«Демократія розвиватиметься лише тоді, коли демократичні держави зможуть себе захистити… Я бачу боротьбу двох систем. Демократична система протистоїть авторитарній. Багатьом людям на Заході важко це зрозуміти, тому що вони були соціалізовані з демократією як з чимось само собою зрозумілим. Вони забули про боротьбу, яку попередні покоління вели за свою свободу. Майбутнє Європи вирішуватиметься в Україні!», ‒ сказав Ігор Смешко у інтерв’ю виданню.
Нижче наводимо повний текст інтерв’ю Ігоря Смешко у перекладі українською.
Україна як плацдарм для демократії (Behörden Spiegel, серпень 2023 року)
(Behörden Spiegel) Ігор Смешко очолював Службу безпеки України з 2003 по 2005 рік. На думку Смешка, війна в Україні – це системний конфлікт. Лише обороноздатний Захід може захистити демократичні цінності. Запитання ставив Уве Пролл в кулуарах конференції з питань розвідки в Берліні.
Behörden Spiegel: Чи знали українські спецслужби про майбутнє вторгнення заздалегідь?
Смешко: Західні спецслужби, особливо ЦРУ, передають свою інформацію українським службам. Тому вторгнення не стало несподіванкою для українських спецслужб. За кілька місяців до вторгнення я публічно, на ток-шоу, попереджав про майбутню агресію.
Behörden Spiegel: Іноді ми чуємо від британських та американських спецслужб, що вони активно обмінюються інформацією, але українська сторона тримає свої знання при собі.
Смешко: Можливості розвідки залежать від політичних рішень. Як приватна особа, я не можу нічого підтвердити. Однак було б прикро, якби не було взаємного обміну. Адже Росія називає вторгнення не лише двосторонньою війною з Україною, але й протистоянням із Заходом. Тому Україна і Захід є партнерами. Справжнє партнерство вимагає взаємного обміну.
Якщо обмін інформацією не відбувається, то є лише дві можливі причини. Або Україна приховує дані з тактичних міркувань, або вони просто не мають достовірної інформації. Втім, в останнє не хочеться вірити.
Behörden Spiegel: Як розвиватиметься війна в найближчі місяці?
Смешко: Я думаю, що успішне російське вторгнення в Україну навряд чи можливе. Росія – держава з населенням 144 мільйони людей. Як Росія може окупувати державу з населенням 44 мільйони?
Behörden Spiegel: Ситуація, схожа на українську, складається в Тихому океані. Китай погрожує вторгненням на Тайвань. Як ви оцінюєте такий розвиток подій?
Смешко: Це значною мірою залежить від того, як розгортатимуться події в Україні. Чи доведе демократичний світ, що він об’єднаний у захисті своїх цінностей?
Україна бореться не лише за себе. Вона бореться за демократію. Остання має давні традиції в Україні, починаючи з 18-го століття. За радянських часів ми не змогли захистити демократичні цінності. Сьогодні ми знову ведемо цю боротьбу.
Behörden Spiegel: Чому в Європі так довго нехтували національною обороною і захистом альянсу?
Смешко: Захід не розуміє, що у світі, якому кидають виклик потужні деспотії, він може вижити лише в єдності. Демократія розвиватиметься лише тоді, коли демократичні держави зможуть себе захистити. Якщо ж вони не можуть цього зробити, то руйнують себе зсередини. Я бачу боротьбу двох систем. Демократична система протистоїть авторитарній. Багатьом людям на Заході важко це зрозуміти, тому що вони були соціалізовані з демократією як з чимось само собою зрозумілим. Вони забули про боротьбу, яку попередні покоління вели за свою свободу. Майбутнє Європи вирішуватиметься в Україні!