У селі Немиринці Ружинського району відбувся Всеукраїнський фестиваль «Купальські роси». У зв’язку із ситуацією на Сході України, два роки свято Купала тут не відзначали. І хоча сьогодні воєнні дії на Сході ще тривають, фестиваль відновив свою діяльність задля підтримки національного духу українців.
Організатор фестивалю, наш земляк, уроженець Немиринців, а нині голова Донецької обласної державної адміністрації Павло Жебрівський запросив гостей із Донеччини. За його словами, щоб “пробудити український генетичний код у їхніх головах”.
«Для мене свято Купала – це наше глибинне коріння, це те, що формувало українську націю. Ми з язичництва перейшли у християнство, але генотип у нас живе і досі, живить нас як націю. Цього року я запросив з Донеччини на фестиваль голів міст і працівників, які пов’язані з культурою. Там, на жаль, вони втратили це коріння, стали як перекотиполе. Деяких «мерів» запросив у батьківську хату. Вони, побачивши традиції моєї сім’ї, сказали, що у них такого немає. Важливо, щоб донеччани також відчули і згадали, що є українцями, незалежно від походження», – розповів Павло Жебрівський.
На пагорбах, біля води, вдень учасники та гості фестивалю могли взяти участь у традиційних українських забавах – купанні, боротьбі на саморобних шаблях, навчанню володіти шкіряним батогом. У місцевих та приїжджих майстрів народної творчості можна було придбати сувеніри.
Дівчата плели на вечір вінки, а хто бажав, міг придбати вже готовий.
«У купальський вінок вплітають трави. Обов’язково має бути барвінок, материнка, м’ята, любисток, деревій, льон і, звичайно, папороть», – поділилася вчитель біології Тетяна Бойко, яка й робила вінки на замовлення.
На пагорбах працювали два скульптори – Сергій Кляпетура з Камянця-Подільського та Богдан Гладкий з Івано-Франківська – лауреати Першого міжнародного фестивалю скульптур із пінопласту, який відбувся нещодавно в Івано-Франківську. Зазвичай майстри працюють з деревом, каменем, металом, кригою чи снігом, а для свята зробили парну композицію з пінопласту – дівчину з парубком. Готували скульптуру три дні.
«Пінопласт має вигляд самого дорогого мармуру, але значно дешевший, і його не шкода зіпсувати. Матеріал хороший для роботи з великими об’ємами. Скульптура залишиться у Немиринцях. Її покриють полімерними матеріалами, щоб була міцною надовго», – розповіли майстри.
Перед вечірньою феєрією глядачі спостерігали ефектне авіашоу.
Ввечері на всіх чекало яскраве дійство – хороводи навколо купальського дерева, вогняне шоу та запалення вогнища.
На згадку про подвиг загиблих солдатів у небо запустили ліхтарі у вигляді свічок.
Нагадаємо, у Житомирі на свято Івана Купала йшов дощ.