Восени для покращення настрою необхідно одягатись яскраво, – психолог

Як впоратися з депресією та поганим настроєм, які виникають восени, «Вголос.zt» розповіла психолог, коуч, психотерапевт, засновник проекту  «Психологія життя» Олена Журавська.

psyholog-zhuravska

  • Поняття «депресія» – клінічне, але люди часто між собою у розмовах використовують словосполучення «осіння депресія». Чи така дійсно існує?
  • Так, дійсно поняття «осіння депресія» відрізняється від клінічної депресії і характеризується пригніченим настроєм, небажанням щось робити, легкою апатією, поганим самопочуттям. Також можуть загострюватися хронічні хвороби. Річ у тім, що людині тяжко адаптуватися до тих природних умов, які виникають восени. Ще влітку все було радісно – відпустка, сонце, море, пляж, діти у таборах, менше відповідальності. Коли наступає осінь – необхідно інтенсивно працювати, додаються обов’язки, діти ідуть до школи чи в садки – потрібно більше за ними слідкувати. День стає коротший, організм отримує менше сонячного світла, дощить, холодно. Доводиться себе внутрішньо структурувати, щоб адаптуватися до нових умов.  Організовувати для себе інші мотивуючі стимули. Головне питання полягає у тому, наскільки швидко людина може адаптуватися до нових умов.
  • А чи може «осіння депресія» затягнутися до весни?
  • Ні, це сезонне поняття. Втім, якщо людина носить у собі невирішені особистісні протиріччя, має проблеми у сім’ї, ситуацію, в якій вона заплуталася і довгий час не може вирішити, а на додачу накладається пригнічений настрій, то депресія може стати клінічною, яка лікується медикаментозно.
  • Чи часто до вас звертаються пацієнти з депресією?
  • Так, часто. Приблизно 70 % пацієнтів мають таку проблему. І тут дуже важливо правильно визначити причину стану. Наприклад, людині не подобається робота і те, як організоване її життя взагалі, втрачається сенс бути у шлюбі, займатися неулюбленою справою. Вагомими є соціально-економічні причини, наприклад, не вистачає грошей на проживання, відсутнє якісне спілкування. Поганий настрій може бути просто частиною характеру. Є ситуації, коли люди лікуються у невропатологів, тому що на фоні депресії виникають фізіологічні розлади – виразка шлунка, гастрит, або просто щось болить, а діагноз не можуть встановити. Це так звані психосоматичні захворювання. Людина може їх пролікувати, а вони знову повертаються. У таких випадках необхідно якомога швидше звертатися до спеціаліста, не долати самотужки. Одна моя клієнтка так шість років намагалася сама собі допомогти.
  • Як зрозуміти, що час звернутися до психолога, психіатра або коуча?
  • До психолога ніколи не зайве звернутися. Людина тоді може легше зрозуміти, що відбувається у її житті і відновитися швидше. Одна моя клієнтка звернулася до мене у такій апатії, коли вже їй довелося викреслити зі свого життя усі зв’язки – дружбу, роботу, особисте життя. Самому дуже важко впоратися в такій ситуації. Необхідний психологічний супровід і медикаментозне лікування. Але навіть із такого стану можна повернутися у соціум і стати його повноцінним членом, до того ж і з хорошим настроєм.
  • Хто найбільш вразливий до цієї недуги?
  • Існує депресивний тип особистості, у якого такий характер закріплений ще з дитинства. Наприклад, коли дитина проявляла активність, батьки казали: «Заспокойся!». Тож у майбутньому така людина пригнічувала свої почуття і була спокійною і «зручною» для батьків, вчителів. Така поведінка закріпилася і замість радості, вона автоматично, неусвідомлено почуває образу і почуття провини, яка забирає велику кількість сил і енергії.
  • Чи може бути прихована депресія?
  • Так. Тоді людина у соціумі демонструє активність, а наодинці почувається погано. Оточуючі цього й не підозрюють. А ще буває таке, коли кожного дня людина на “автоматі” робить усі свої справи, але життя її не в радість. Вона може й сама не усвідомлювати свій стан.
  • Чи існують універсальні поради, щоб не “дійти” до такого стану і вчасно відреагувати?
  • Є класичні рекомендації – більше бути на свіжому повітрі, проявляти активність. Наприклад, якщо хотілося все життя навчатися східним танцям, то треба зробити собі такий подарунок. Обов’язково – масажі, водні процедури. Ми отримували стимул від сонця, від природи, від хорошої погоди, а тепер нам необхідно знайти інші способи отримувати подібні задоволення: забезпечити затишок вдома, покращити харчування, урізноманітнити його. Важливо, щоб була присутня яскравість у одязі та їжі. Застосовувати вплив кольоротерапії. Жінки надзвичайно емоційні, вони більш вразливі до депресії та легше із неї виходять. Їм дійсно потрібні яскраві дрібниці – аксесуари, одяг, манікюр, які їх надихатимуть. А чоловікам необхідні жінки – це їх джерело натхнення.

Нагадаємо, житомиряни збирають підписи «за» безкоштовну психологічну допомогу учасникам АТО. У серпні в Олевську освятили купол першої церкви Київського патріархату. У вересні волонтери з Японії показали хворим дітям мистецтво японської каліграфії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *