Загальна сума, яку в області мають спрямувати на утримання закладів професійно-технічної освіти та підготовку робітничих кадрів, становить 157 млн 437,2 тис. грн. Про це повідомила директор департаменту фінансів облдержадміністрації Ганна Ємченко 19 січня, під час наради щодо фінансування профтехучилищ.
«У Бердичеві – три профтехучилища, загальна потреба на утримання яких становить 21 млн 468,8 тис. грн. Сесія відбудеться 26 січня. Якщо депутати погодять, то фінансовий ресурси на перший квартал – 5 млн 367,2 тис. грн. В інших місцях – Коростені, Новограді-Волинському та Малині – по одному закладу. Так, у Коростені треба 2 млн 900 тис. грн (на перший квартал будуть передбачати 750 тисяч). У Коростені, відповідно до законодавства, бюджет прийняли до 25 грудня. Тому там треба фінансовий ресурс шукати з вільних залишків. У Новограді-Волинському потреба становить 8 млн грн., а планують передбачити 2 млн грн. У Малині загальна сума потреби – 8 млн 900 грн, на перший квартал будуть виділяти 2 млн 720 тис. грн. У Житомирі передбачили 75 млн 200 тис. грн. Ще 71 млн 400 тис. грн, розраховуємо, погодять депутати облради на сесії 26 січня», – конкретизувала вона.
У зв’язку із прийняття закону України «Про державний бюджет», місцеві бюджети отримали на фінансування професійно-технічні навчальні заклади. Це передбачено, зокрема, згідно зі статтею 27-ю відповідного закону.
При цьому директор фіндепартаменту ОДА називала «найбільшим ударом» передачу місцевим бюджетам утримання профтехучилищ без фінансового ресурсу.
«На рівні держави по-різному намагалися вирішувати це питання. Спочатку було вирішено, що всі профтехучилища (а в їх у нашій області 27) фінансуються з обласного бюджету за рахунок субвенції з державного. При цьому без передачі їх у комунальну власність (всі вони зараз у загальнодержавній власності). Потім думали, що передадуть на фінансування з обласного бюджету у співвідношенні 50:50. Тобто половину необхідної суми держава надасть як субвенцію, а решту – буде вишукувати обласний бюджет. Ми не очікували, що профтехосвіта поділилася у фінансуванні. Тобто усі 16 училищ, які знаходяться в містах обласного значення, будуть фінансуватися з п’яти міських бюджетів. Найбільше, зрозуміло, у Житомирі – це 10 училищ. А 11 закладів, які знаходяться за межами міст обласного значення, будуть фінансуватися з обласного бюджету», – сказала Ємченко.
Зі слів директора фінуправління, процедура мала би виглядати інакше. Так, спочатку мали би відбутися сесії відповідних рад, за рішенням яких на місцях віднаходили би фінансовий ресурс у межах фінансових можливостей на стадії формування бюджету. Скажімо, на перший квартал, як це пропонують в ОДА. А далі, після опрацювання відповідних документів і довідок у казначействі, кошти уже пішли б на рахунки закладів, які наразі заблоковані.
Разом із тим Ємченко повідомила, що 15 січня Прем’єр-міністру Арсенію Яценюку за підписами керівників ОДА і облради був відправлений лист, в якому область просить державу передбачити також і субвенцію на бюджетний рік.
Довідково. На сьогодні у професійно-технічних навчальних закладах області навчається 9 тисяч 100 студентів. Понад 2,5 тисячі з них походять із малозабезпечених сімей. Ще 556 є дітьми-сиротами.
Нагадаємо, питання фінансування закладів професійно-технічної освіти міста Житомира у міській раді обговорювали 15 січня.
Текст, фото: Олександр Трохимчук