Кожен з нас помічав, що клумби нашого міста кожного року змінюють своє обличчя. Журналістка сайту “Вголос.zt” дізналася у працівників КП “Зеленбуд”, як створюють клумби та які нові визерунки їх прикрашатимуть у 2016 році. Саме зараз, зимою, на підприємстві розробляють ескізи квітників, підбирають рослини та розраховують кількість розсади.
Головні принципи створення житомирських квітників – розробка малюнку, який буде підкреслювати ландшафт міста та використання власної розсади.
“Можна просто гамузом насадити дорогих гарних квітів і зіпсувати клумбу. А можна з простих квітів створити такий узор, що надовго запам’ятається житомирянам. У нас кожен квітник розробляє ландшафтний інженер. Всі клумби намагаємося забезпечувати зі своїх теплиць. Закупали переважно сульфінію у підвісні чаші. А цього року почали черенкувати самі, тож основна маса буде власної розсади. Ми вже випробовували різні варіанти, але краща розсада – вирощена власноруч. Вона і звична до кліматичних умов, районована, загартована”, – розповів директор КП “Зеленбуд” Валерій Дев’ятко.
Малюнки клумб жодного разу не повторювалися. Кожного року клумби – унікальні.
“Були у нас і важкі часи, опалювали теплиці буржуйками. Був маленький асортимент квітів…Проте жодного разу ми не повторювали візерунок однорічних квітників. Воно ж якщо його одне й те саме робити, то людям приїдається”, – сказав він.
Створення квітника займає багато часу і має багато правил.
“Спочатку робиться малюнок, а тоді підбираються рослини. На передній план потрібно висаджувати низкорослі рослини, чим далі від краю – вищі. На одну клумбу не висаджують рослини, що потребують різних кліматичних умов. Велике значення має розташування клумби, сонячне чи тіньове положення. Враховується морфологія, біологічні ознаки рослин”, – розповіла інженер садово-паркового господарства Галина Жук.
Прихованої символіки у клумби не вкладають – головне, щоб були еститично красивими.
Цього літа Житомир прикрашатимуть яскраві візерунки з однорічних рослин і нові багаторічні клумби по типу “альпійської гірки”.
“У 2016 році будемо більше робити клумб з багаторічними рослинами, наприклад, як клумба під “Темпом”. Також буде багато клумб з яскравих однорічних рослин, тому що вони оптимально вписуються у ландшафт міста”, – розповіла Галина Жук.
Розширювати асортимент та розвивати нові клумби заважають крадії. Більше 30% від висаджених рослин крадуть. Найбільше від крадіїв потерпають трояндові квітники на Майдані Корольова та рослини у парку Гагаріна.
“Дуже багато викопують туй, ялівцю, дерев плакучих форм, самшиту… Посадили, приходимо зранку – а вже немає…. Можна посадити 300, 400, 500 кущів, а на кінець літа залишається 100-150. Постійно доводиться підсаджувати. Викопують рослини переважно у центрі. Наприклад, кілька років назад “Київстар” посадив 25 магнолій під головним управлінням національної поліції у Житомирській області. У минулому році магнолій там залишилося лише дві. Знайти злодіїв майже не можливо – ніхто на них не звертає уваги. Подумаєш, хтось куща несе. Це більше питання людської совісті”, – сказав Валерій Дев’ятко.