Кампанія #ЗнімайРожевіОкуляри закликає житомирян не бути байдужими

«Наша мета – допомогти хворому, забезпечити дотримання прав паліативного пацієнта на знеболення», – такою була ключова теза виступів учасників прес-конференції, що пройшла в Житомирі 21 березня в рамках інформаційної кампанії #ЗнімайРожевіОкуляри. Експерти представляли громадські організації з різних регіонів України. Вони розповіли місцевим журналістам і лікарям про результати незалежного соціологічного дослідження щодо доступу паліативних хворих до адекватного знеболення, що проходило в 9 областях України, в т.ч. на Житомирщині .

SAM_1493

Відкрила захід Тетяна Нікелсен, Голова правління Всеукраїнської асоціації дитячої паліативної допомоги. Вона зазначила, що паліативна допомога хворим в Україні тривалий час була  проблемною ланкою охорони здоров’я через забюрократизованість та стереотипні погляди навіть з боку деяких лікарів щодо доступу онкохворих до знеболювальних препаратів. Замовчувалися факти про те, що паліативні пацієнти страждали через недостатню кількість знеболювальних препаратів, через проблеми з випискою рецептів лікарем та перебої з ліками в аптеках. Навіть серед медичних працівників існувала думка, що застосування опіоїдних анальгетиків протягом певного часу спричинить наркотизацію хворого. Хоча підтвердження цьому в медичній практиці не було, однак онкологічні хворі в термінальній стадії хвороби  були змушені страждати від болю. Незалежне  соціологічне дослідження доступу паліативних хворих до адекватного знеболення, яке протягом 2016-2017р.р. проводила  ГО «Інститут соціального розвитку» з Вінниці, підтвердило – пора знімати рожеві окуляри і подивитися на проблему в реальному світлі, щоб врешті покращити якість життя паліативних пацієнтів. Знеболення таких пацієнтів –це питання світогляду, а твердження про те, що терпіти біль нормально-це помилка нашого менталітету.

В презентованій під час прес-конференції брошурі «Неконтрольований біль-2016:Що змінилось?», виданій за результатами дослідження «Вивчення стану доступності паліативних пацієнтів до знеболення» наведено реальні історії з життя онкохворих та їх родичів та стан виконання Зобов’язання України забезпечити надання паліативної допомоги згідно з принципами доказової медицини.Представник офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Житомирській області Петро Грибан підтвердив, що право на отримання паліативної допомоги перебуває в зоні уваги інституту Уповноважених Верховної Ради з прав людини. В місцевому офісі готові вчасно реагувати на звернення щодо порушення таких прав. Крім того, періодично інспектуються спеціальні хоспісні заклади, яких у області два- хоспіс  св. Єлени у Коростені та притулок для людей похилого віку у с. Щорсівка. Однак, ці заклади не мають відповідної ліцензії і працюють на доброчинній основі.

Заступник голови  ГО «Інститут соціального розвитку» Олександр Бортник розповів про результати дослідження по Житомирській області. Він зазначив, що основним висновком даного дослідження є те, що розвиток паліативної допомоги в Житомирській області  знаходиться на низькому рівні. Серед основних причин, які це підтверджують є: доступ до адекватного знеболення для паліативних пацієнтів із больовим синдромом є обмеженим, особливо в районах області, мала кількість аптек, які можуть відпускати опіоїдні знеболюючі, відсутній адекватний розрахунок потреб в морфіні закладами охорони здоров’я, відсутня мережа спеціалізованих відділень та закладів, які надають спеціалізовану – паліативну допомогу, відсутні виїзні бригади надання паліативної допомоги, недостатньо ефективне використання бюджетних коштів при закупівлі опіоїдних препаратів закладами охорони здоров’я області. Опитування показало низький рівень знань медичних та соціальних працівників щодо сучасних методів адекватного знеболення, низький рівень знань пацієнтів щодо свого права на знеболення та права на паліативну допомогу. А також поширеність міфів серед населення та медичних працівників щодо опіоїдних анальгетиків

житомир1

 

Житомир2Житомир7Втім,  постанова Кабінету Міністрів, що вступила в силу в 2013 році, дозволяє забезпечувати пацієнтів знеболювальними препаратами на первинному рівні. Алгоритм роботи з такими тяжкими пацієнтами, особливо на первинному рівні доведений до всіх, кого це стосується. Громадські організації проводили й проводять семінари для сімейних лікарів, аби донести їм норми законодавства, краще пояснити, як це працює.

Як зазначили організатори інформаційної кампанії, Житомирська область все ж має позитивний досвід у забезпеченні паліативною допомогою. Зокрема в обласному онкологічному диспансері працює Кабінет протибольової терапії, про роботу якого розповів його завідувач лікар-анестезіолог Ігор Радчук. Він зазначив, що саме завдяки багаторічній моніторинговій діяльності громадських організацій ситуації з доступом до знеболення онкохворих, ми маємо сьогодні таблетований морфін та сироп для дітей. То ж, можливості знеболювати хворих не завдаючи їм зайвих страждань, розширилися.

Присутні послухали виступ директора  ГО «Інститут правових досліджень та стратегій» з Харкова Андрія Роханського, в якому йдеться про об’єднання зусиль медичних кіл та правозахисних організацій в досягненні покращення стану паліативної допомоги в Україні протягом останніх 6 років та висновків дослідження «Вивчення стану доступності паліативних пацієнтів до знеболення».

Інформаційну кампанію #ЗнімайРожевіОкуляри реалізують програмна ініціатива «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» у партнерстві з ГО «Інститут правових досліджень та стратегій», МБФ «Соборність», БФ допомоги невиліковно хворим «Мати Тереза», ГО «Клуб «Шанс», ГО «Інститут соціального розвитку», ГО «Українські правові ініціативи”,БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *