У столиці цього року вирішили не затягувати із прийняттям нового бюджету. І хоча цифри, анонсовані у парламенті, дають привід для оптимізму, вже у цьому році видатки житомирського бюджету більше, ніж на 100 млн перевищили доходи.
Безперечно, хтось міг би почати кричати, що все пропало і, що політика міської ради є недалекоглядною і безгосподарною. Втім, об’єктивності заради варто згадати, що цьогоріч міському бюджету довелося брати на себе майже стовідсоткове утримання освітян та медиків, а також опікуватися профтехосвітою та пільговим проїздом житомирян. Відтак, близько 628,5 млн грн пішло на фінансування освіти. В тому числі і на зарплати вчителям. Понад 220 млн грн – на функціонування медицини та зарплату лікарям. А 113,5 млн грн “проїв” апарат міськвиконкому.
Та навіть за таких умов місто знайшло кошти на інвестиційні проекти та заходи з енергозбереження. Понад 55 млн грн було виділено на ремонт доріг у місті. Хоча на загальному фоні це копійки — слід віддати належне нинішній депутатській каденції. Попри те, що міський бюджет традиційно залишається бюджетом “проїдання”, спостерігаються й позитивні тенденції.
Якщо прогнози Верховної Ради щодо бюджету-2017 справдяться — житомирянам можна буде зітхнути із полегшенням. Цьому сприятиме запланована урядом дотація місцевих бюджетів у розмірі 15 млрд грн. Щоправда, у якій пропорції Київ ділитиме цю суму — залишається тільки здогадуватися.
Неймовірно великим у цьому році виявився і розмір поповнення статутних фондів комунальних підприємств. Підприємства, що належать до сфери комунального господарства, отримали майже 75,4 млн грн додаткового капіталу з бюджету міста. На 6,1 млн грн збільшили статутний капітал підприємств житлового господарства.
Зі 153,6 млн грн, виділених на капітальне будівництво 20% цієї суми пішло на інвестиційний розвиток. У розвиток житлового господарства, для порівняння, з понад 89 бюджетних мільйонів у розвиток вклали всього 4,6 млн грн.
До сьогодні невизначеною є доля пільговиків та профтехосвіти. Для безкоштовного проїзду пільгових категорій громадян у комунальному транспорті з міського бюджету було виділено 2,7 млн грн. Навіть при передбаченій урядовцями дотації з держбюджету, місту однозначно доведеться дофінансовувати пільговиків. Що стосується профтехучилищ, то у столиці, схоже, досі не знають, що з ними робити і в чиїй “сфері впливу” вони залишаться. На тлі цього не може не радувати анонсоване державною владою збільшення фінансування освіти на майже 2,5 млрд грн та підвищення зарплат вчителям та лікарям. Втім, в уряді планують одночасно із цим зменшити загальнодержавні витрати на освіту. Що може означати остаточне перекладання фінансування цієї галузі на місцеві бюджети. У поточному році Житомир вже мав таку практику, виділивши за півроку майже 20 млн грн на зарплати вчителям та лікарям.
У будь-якому разі, житомирянам є чому радіти: в уряді обіцяють протягом 2017 року тричі підняти заробітні плати та дати ще більше грошей на субсидії.
Нагадаємо, що цього року депутати виділили 308 тис. грн на проїзні квитки для житомирських лікарів. Понад 7 млн грн у мерії виділили на електронний документообіг.