У середині січня поліцейські Житомирщини припинили діяльність організованної злочинної групи, члени якої упродовж року утримували у трудовому рабстві людей. Нині лідери банди взяті під варту, а поліцейські встановлюють обставини експлуатації потерпілих у рамках розслідувань. Про це повідомили у відділі комунікації поліції області та оприлюднили кометарі кількох потерпілих, які вони змогли надати, зважаючи на встановлені досудовим розслідуванням обмеження розголошення деталей.
Молодий чоловік, батьків немає, є брати та сестри, але зв’язків з ними не підтримує:
“Я приїхав у цей район на роботу фасувати деревне вугілля. Періодично ходили з хлопцями у сільський бар відпочивати. Там познайомились з цими, запропонували мені роботу охоронця, обіцяли високу оплату. Поїхав одного дня подивитись, що там, і назад уже не відпустили. Через місяць десь зрозумів, що платити не будуть.
Зібрався був піти звідти, склав речі, але дозволили дійти лише до дверей – далі почали бити. Сім місяців без оплати і без права піти. Били не лише за це. Ми фасади робили, вугілля фасували, охороняли бари. У мене був випадок, коли я не зупинив бійку на вулиці біля кафе (просто не знав про неї) і уже на базі під час розбірок побили мене, ребро зламали.
За увесь час жодного разу зарплату я не отримував. Жили там, де працювали, харчувались всухом’ятку.
Сказати комусь про це міг, але дуже боявся. Мені розповідали про випадки, коли за непокору та втечу хлопців знаходили і сильно били”.
Чоловік середнього віку, приїхав на підробітки з тестем, але через 3 місяці той його залишив та поїхав додому, а дружина повідомила, що вийшла заміж вдруге, та обірвала з ним усі контакти:
“Приїхав 8 січня 2019 року. Обіцяли хорошу зарплату. Через 3 місяці передав додому 270 доларів США – більше грошей я не отримував, а працював майже рік. Паспорт у мене забрав начальник, сказав, для офіційного працевлаштування, і не віддав. Так, я опинився без документів і без грошей, куди поїдеш-підеш?
Бувало били. Працювали на будівництві від світанку до заходу сонця. Інколи й уночі, коли терміновий заказ, кілька годин поспимо і знову робимо. Без вихідних. І суботу, і неділю. Лише на великі свята були вихідні.
Жили у недіючому кафе, бувало спали по двох на дитячих диванчиках. Телевізор, холодильник, чайник. Мились на автомийці, нагрієш води у чайнику і тазик – усі умови.
Ці люди жорстокі, здатні на багато зла…”
29 січня Апеляційний суд Житомирської області розглядав скарги адвокатів двох підозрюваних щодо обраних їм раніше запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою.
Досудове розслідування проводиться відразу за кількома статтями Кримінального кодексу України – 149 (Торгівля людьми), 263 (Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами).
Поліцейські звертаються до громадян з проханням негайно повідомляти про відомі їм факти трудової експлуатації. Нині уже встановлено низку потерпілих від дій цього угрупування, водночас є підстави вважати, що таких людей могло бути більше.
Нагадаємо, на Житомирщині 6 людей перебували у рабстві: з‘явилися нові подробиці їх звільнення. Рабство на Житомирщині: групу осіб підозрюють у торгівлі людьми та їх примусовому утриманні.