Святкування «шевченківських днів» у цьому році під загрозою зриву. Сквер біля пам’ятника Тарасові Шевченку по Великій Бердичівській, де традиційно 9 та 10 березня житомиряни та представники влади вшановують пам’ять Кобзаря, залишається розкопаним. Більше того, саме у день народження Тараса Шевченка міський голова Житомира Сергій Сухомлин оголосив чергову сесію. Що з цього приводу думають депутати – поцікавилися журналісти «Вголос.Zt».
Депутат від Блоку Петра Порошенка, голова земельної комісії Микола Янушевич навідріз відмовився іти на відвертість із журналістами та коментувати ситуацію.
А ось колишній радник міського голови, однопартієць Янушевича і голова бюджетної комісії Юрій Мойсеєв охоче розповів про своє бачення.
«Ми про цю тему знаємо і я спілкувався з цього приводу із заступником міського голови Олександром Фещенком. Зрозуміло, що нову плитку у сквері вони не покладуть. Однак дати можливість людям хоча б підійти до пам’ятника і покласти квіти має бути обов’язково. Фещенко пообіцяв, що мінімальний благоустрій до 9 березня вони зроблять», – сказав Мойсеєв.
Депутат від «Батьківщини» Любов Цимбалюк обурена не тільки тим, що людей позбавили можливості вшанувати Кобзаря, а й тим, що якраз на цей день призначили сесію Житомирської міської ради.
«Ситуація не просто негарна, вона кричуща. Сьогодні вшанування Тараса Шевченка є вкрай важливим для України. Особливо в такі часи. А міська влада, фактично, плює на це свято. Не кажучи вже про те, що депутати Житомирської міської ради через призначення сесії не можуть потрапити на заходи, приурочені шевченківським дням», – зауважила Цимбалюк.
Обурюється і голова фракції Радикальної партії у Житомирській міській раді Олександр Ракович.
«Це є ненормальним, що напередодні шевченківських свят сквер Шевченка є розритим. Щойно міський голова приїде з відрядження – будемо звертатися до нього, щоб у найкоротші терміни зробили все, щоб дати людям можливість віддати належну шану нашому геніальному поетові», – сказав Ракович.
Його колега по фракції, Ірина Ярмоленко, є менш категоричною.
«Хіба обов’язково людям, щоб вшанувати Тараса Шевченка, потрібен пам’ятник? Я впевнена, що після завершення робіт він виглядатиме краще. Хоча взагалі вважаю, що велич Кобзаря заслуговує у Житомирі не тільки на погруддя, а на справжнісінький повноцінний пам’ятник. Такий, як у Вашингтоні, де Шевченко гарний і молодий, у весь зріст», – сказала Ярмоленко.
Представники «Свободи» у міській раді хоч і переконані, що ситуація ганебна, але «ґвалт» не кричать.
«Це справді ганьба. Тим більше потреби у реконструкції скверу біля Шевченка особливої не було. Хто приймав таке рішення – не знаю. Видно, я щось пропустив. Рік уже як звертаюся до головного архітектора міста Євгенії Черкасової з проханням поміняти білборд зі словами Кобзаря, який уже вицвів від часу, але віз і нині там», – сказав голова фракції «Свобода» у міській раді Віктор Брокарєв.
Його колега по фракції Олег Черняхович переконаний, що вшановувати пам’ять Тараса Шевченка можна і не біля пам’ятника. А те, що цього дня відбудеться сесія міської ради, переконаний депутат, не завадить йому висловити свою повагу Кобзарю. За рішення погоджувальної ради щодо проведення сесії 9 березня, переконує Черняхович, особисто він не голосував.
У «Опозиційному блоці» ані ситуацією зі сквером, ані датою проведення сесії теж не задоволені. Голова фракції цієї політичної сили Наталія Леонченко каже, що це ще один «прокол» міської влади.
«Очевидно, так мало бути. Щоб житомиряни на власні очі побачили ще один факт непрофесійності міської влади. Крім тих, що вже є. Хоча сам по собі факт ганебний», – переконана Леонченко.
За словами депутатки, сесію на 9 березня призначати було недоцільно. Тим більше, що і вона, і її колеги рекомендували міському голові провести засідання 16 березня. Однак вирішили чомусь так.
Колега Наталії Леонченко по фракції, екс-директор КП «Парк» Володимир Шуст вважає, що ситуація зі сквером Шевченка як мінімум ненормальна.
«Те, що сквер не встигнуть облагородити до 9 березня, було зрозуміло ще з того, як клали плитку на тротуарах. Я не будівельник, але вже тоді, коли мали проблеми з тротуарами, казав своїм колегам, що до березня сквер біля Шевченка не відремонтують. І коли сьогодні громада міста не може прийти до погруддя нашого генія і вшанувати його пам’ять, це, м’яко кажучи, ненормально», – переконаний Шуст.
Ганебною вважає ситуацію зі сквером і депутат від «Самопомочі», голова міської партійної організації партії Олександр Рибак.
«Якщо одним словом сказати, то це – ганьба», – переконаний Рибак.
Голова обласної «Самопомочі», секретар Житомирської міської ради Наталія Чиж виявилася стриманою у коментарях.
«Ми обговорювали це питання. Хочемо, щоб житомиряни могли максимально комфортно підійти до пам’ятника. Дивимося, у який спосіб ми можемо це зробити. Є різні пропозиції, чіткої відповіді поки немає. Але в будь-якому разі ми будемо радитися з громадськістю», – сказала секретар міської ради.
У міській раді 3 березня повідомили, що з 1 березня підрядник відновив ремонтні роботи у сквері біля пам’ятника Тарасу Шевченку. За словами заступника міського голови Олександра Фещенка, чи закінчать підрядники вчасно роботи невідомо, оскільки усе залежить від погодних умов.
«Будемо намагатися закінчити усі роботи вчасно. Але все залежить від погодних умов. Ось декілька днів буде сухо, то будемо працювати, але якщо погода буде вологою, то звичайно, роботи прийдеться призупинити і тоді ми не встигнемо до 9 березня закінчити», – сказав у телефонній розмові кореспонденту «Вголос.zt» Фещенко.
Тим часом, станом на 3 березня 12:25 працівники на місці реконструкції були відсутні. Щоправда, напередодні до скверу завезли щебінь, по якому намагаються пройти незадоволені житомиряни.
Нагадаємо, що у міській раді хочуть приховати, куди поділи стару плитку зі скверу біля пам’ятника Шевченку. Біля Паперової фабрики хочуть також обладнати сквер.
Так виглядав сквер 27 лютого 2017 року:
Сквер станом на 3 березня 2016 року:
Автори фото: Сергій ОМЕЛЬЧУК, Юлія РАДЬКО.