Епідемія грипу дала місту можливість зекономити, – заступник міського голови

З початку року у Житомирі зросла кількість захворювань на грип та ГРВІ. Про епідеміологічну ситуацію у місті та про захист від грипу ми поспілкувались з заступником міського голови, лікарем Матвієм Хреновим.

Line-yellow

Матвію Володимировичу, яка ситуація з захворюваністю на ГРВІ та грип зараз? Чи можна сказати, що в місті епідемія?

– Ми знаходимось на межі епідеміологічного порогу. Статистичної цифри епідемії ще не досягли. Можливо, сьогодні-завтра перейдемо цю цифру. За період з 1 січня цього року на грип та гострі респіраторні захворювання захворіли 4991 людей, з них – 159 за останню добу, 136 дорослих, серед яких вагітна жінка та 23 дитини. Померла одна людина.За останню добу госпіталізовали 28 осіб. Дитячі лікарні переповнені. Вони зараз практично повністю працюють, як інфекційні лікарні.

Які заходи міська влада вживає для недопущення епідемії?

– Враховуючи те, що грип складний та важко переноситься, міською владою були прийняті всі можливі міри. Ми продовжили канікули до 1 лютого у школах, це стримає кількість дитячої захворюваності. У лхренов (15 из 22)ікарнях введені епідрежими. Крім того, рекомендована відміна культмасових заходів у місті. Музичні школи переведені на індивідуальні заняття. ПТУ також рекомендували не виходити на навчання. Це те, що може зробити місто. Але найефективнішим методом профілактики грипу є вакцинація.

Нещодавно у соціальних мережах ви писали, що запобігти епідемії грипу було б можливо вчасним щепленням. Цього року у місті була проведена вакцинація?

– Цьогоріч у місті не була проведена програма вакцинації. На це не були закладені кошти у бюджеті. У державі є національна програма вакцинації. Але враховуючи те, що у нас поки БЦЖ купити не можуть, то про вакцину проти грипу взагалі не йде мова. Але вакцинація необхідна. На 2016-2017 роки ми будемо шукати кошти, щоб вакцинувати групи ризику.

– Кому, передусім, потрібно щеплення від грипу?

– Це, передусім ті, хто працює з людьми: медичні працівники, викладачі, кондуктори. Насправді, медичні працівники на сьогодні не захищені. Наприклад, у Бердичеві пацієнт помер, а лікар, який надавав йому допомогу, також заразився. Якщо у бюджеті розвитку будуть гроші, то хоча б лікарів приймальних відділень та участкових потрібно буде вакцинувати.

collage-1

Вакцинація цих груп буде здійснюватися за кошти міста?

– Я поки не готовий відповісти. Будемо планувати.

Вакцинація буде добровільною?

– Вакцинація завжди добровільна. Кожен сам має вирішувати. Але ризики виникнення ускладнення після вакцинації набагато менші, ніж ризики захворіти на грип і отримати ускладнення.

Якщо місто все ж не знайде коштів на вакцинацію…

– Тоді лише пропаганда. Будемо пропонувати людям купувати за власний кошт, або шукати спонсорів. У будь якому разі, місто не зможе “закрити” всіх. Наприклад, теоретично вакцину для вихователів, вчителів можуть допомогти купити батьківські комітети. На лікарні можна шукати спонсорські кошти. Кілька років тому вакцинуванням лікарів займалася “Лікарняна каса”. Тоді й епідемія була значно менша.

хренов (20 из 22)

Протиепідеміологічні заходи “влетіли” місту в копійку?

– Навпаки, ми економимо гроші (на карантині, – ред.) за рахунок комунальних послуг, опалення та економії енергоносіїв. Але потім дітям доведеться ущільнити навчальну програму. Якщо далі епідемія не спадатиме, то ми продовжимо канікули, або введемо карантин в навчальних закладах.

З дітьми зрозуміло. А що ж з дорослими? Які заходи проводити для дорослих? Наскільки доцільне введення масочного режиму?

– Прості речі рятують життя. Зокрема, потрібно мити руки після транспорту і вулиці, бо вірус переноситься руками. Відходити подалі від хворих людей. Маску ефективно вдягати лише тоді, коли перебуваєте у скупченні людей. Просто на вулиці маска не ефективна. Але знову ж, якщо на руку потрапив вірус, ви зняли маску й потерли рот чи ніс, можна захворіти.

Не доведено, що противірусні препарати є профілактикою грипу, тому рекомендувати цього не буду. Якщо захворіли – сидіть вдома! Навіть, якщо у вас багато роботи, не йдіть у колектив, щоб не заражати людей. Якщо погано почуваєтесь – обовязково звертайтеся до медиків. Люди вмирають не від грипу, а від його ускладнень: від дистрес-синдрому легенів чи вірусної пневмонії. Якщо при таких ускладненнях не отримати кваліфіковану медичну допомогу протягом 48 годин, світова статистика каже про те, що 90% людей помирає. Ніякі примочки та самолікування не допоможе.

Як особисто ви і ваша родина захищаєтесь від грипу?

– Все те, що я вам вже говорив. Робимо прості речі. Здоров’я родини – понад усе.

Чи носите маску?

– На вулиці – ні. Як я вже казав, на вулиці це не ефективно. Насправді, на вулиці захворіти шансів набагато менше, ніж у транспорті чи у приміщенні. Морози гарно запобігають епідемії.

хренов (4 из 22)

Зробили щеплення від грипу?

– На жаль, цього року ні. Коли я працював у лікарні, то вакцинувався. Але цього року упустив час. Зараз вакцинуватися вже пізно, навіть, небезпечно. Коли робиш щеплення, то імунітет ослабляється і організм сам починає виробляти захисні антитіла. Якщо вакцинуватися у період зростання захворюваності і випадково “зловити” дорослий вірус на ослаблений щепленням імунітет, то будуть проблеми. Краще вакцинуватися за 2-3 тижні до початку епідеміологічного порогу. Десь у серпні-вересні, коли вже чітко зпрогнозовано, який саме вірус буде зимою. Наступного року я обовязково не упущу цей момент і вакцинуюся.

хренов (11 из 22)

фото:Олександр Трохимчук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *