Закінчивши школу у Новограді-Волинському та отримавши вищу освіту у столиці, Вікторія Бондарєва подалася разом із чоловіком далеко за кордон. Сім’я більше п’яти років живе і працює у місті Сан-Хосе, що в американському штаті Каліфорнія.
Як працюється за кордоном? Чим займаються інші українці в еміграції та скільки заробляють? Про це та інше Вікторія розповіла «Вголос.zt».
– Чому саме Каліфорнія?
– Силіконова долина стала домом для найбільших світових корпорацій, які очолюють розвиток сучасних нанотехнологій. Мій чоловік «айтішник», тому – це місце як раз для нього. А я вже поїхала за чоловіком. Тут народився наш синочок. Живемо в США вже 5,5 років.
– Чим ти займаєшся зараз?
– Я викладаю. Даю уроки музики, вчу грати на фортепіано. Працюю поки не за професією, бо вища освіта у мене не музична. Але і мені, і людям подобається. До цього працювала в туризмі, але то було в Україні.
– Де переважно працюють інші українці?
– Українці працюють в сфері IТ. Земляків досить багато, так як на ринку праці дуже цінуються наші інженери. З іншими професіями сюди майже ніхто не їде, але це стосується лише нашого регіону.
– Знання мови дуже важливе при працевлаштуванні?
– Знання мови важливе! Але переважна кількість людей розмовляє дуже неграмотно. Звісно, через те, що носіїв менше, ніж приїжджих. Але це про наш регіон мова…
– Що пересічний іммігрант може собі дозволити на зарплату?
– Оплата праці непогана і піднімається в процесі здобуття досвіду. Крім того, багато залежить від освіти і знання мови. П’ять років тому навіть із нижчою зарплатою була змога все оплачувати і непогано відкладати. Але з часом, у зв’язку з ростом ринку нерухомості, рівень життя населення став значно падати, що призвело до частих випадків внутрішньої міграції. Хоча на зарплату можна знімати непогане житло, добре харчуватися, вдягатися, лікуватися і відпочивати раз на рік.
– А яка середня зарплата?
– Я точно не знаю, бо про це майже ніхто не говорить. Особливо, коли зарплата велика. Початкова ставка інженера 80-90 тисяч в рік. Потім вже, хто на що гаразд. Наприклад, 150 тисяч це вже непогана зарплата. Але це без податку!
– Яке ставлення місцевого населення до іммігрантів? Чи багато земляків там є?
– У San Francisco and Bay Area є всі. Туди з’їжджаються люди з усього світу. Місцевого населення відсотків 10%. У тих регіонах, де їх більше, приїжджі, зазвичай почуваються «білими воронами». Але Америка – це загалом країна емігрантів, тому до новоприїжджих завжди будуть ставитися з повагою і терпінням.
– Чи повернешся в Україну?
– Повернутися в Україну хочу, але тут я скоріше виняток з правил, «біла ворона»…
Нагадаємо, житомирянка, яка два роки тому залишила рідне місто і подалася з донькою до чоловіка в далеку Канаду, розповіла, де працюють і скільки заробляють українці в Канаді.