Для видобутку лабрадориту на території Житомирської області було видано майже три десятки спецдозволів. Про це «Вголос.zt» повідомив виконувач обов’язків голови Державної служби геології та надр України Микола Бояркін. «Вголос.zt» спробував з’ясувати, хто ж стоїть за цим видобутком. До уваги брали лише легальні копальні.
Черняхівський район
За два кілометри на південний схід від селища Головино у Черняхівському районі має спецдозвіл на видобуток лабрадориту та габронориту ПАТ «Головинський Граніт». І хоча загальна кількість акціонерів товариства чотириста п’ять, кінцевими бенефіціарними власниками є жителі Київської області Віктор Кошель та Ігор Яцук, яких поєднує спільний бізнес у столиці. Найцікавішим є те, що останній -генеральний директор державної установи «Інститут охорони ґрунтів України». Погодьтеся, «охорона грунтів» і «видобуток корисних копалин» якось разом не в’яжеться… Насправді, Ігор Яцук – фігура відома. У свій час він був заступником Голови Державного комітету України по земельних ресурсах, Головою Державного агентства земельних ресурсів України, заступником Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Раїси Богатирьової, радником Міністра аграрної політики та продовольства України. У 2008-2010 роках його брат Петро був головою наглядової ради у ЗАТ «Головинський кар’єр «Граніт»».
Спецдозвіл на видобуток лабрадориту біля села Горбулів Черняхівського району має й ТОВ “ПРОГРЕС”. Серед власників товариства – громадянин Російської Федерації Олександр Павлов та компанія “Хендел трейдінг лтд”, яка зареєстрована на Сейшельських Островах.
Хорошівський район
У 2014 році спецдозвіл для видобутку лабрадориту на південно-східній околиці села Невирівки Хорошівського району отримало ТОВ «Невирівський Лабрадорит». Власники товариства кияни – Сергій Надеєв та Анатолій Шалопут. Відомо, що Надєєв був помічником у народного депутата від Партії Регіонів Віталія Хомутинніка та депутата Сергія Соболєва. Шалопут також був помічником нардепа – Василя Горбаля. Крім того, відомо, що Надєєв і Шалоплут – люди з оточення покійного міністра транспорту Георгія Кирпи і у свій час «заробляли» на підрядах Мінтрансу. Столичні ЗМІ нерідко згадують прізвища цих громадян у «земельних» та «будівельних» скандалах.
Терміном на 20 років цьогоріч отримало спецдозвіл видобувати лабрадорит неподалік села Катеринівки, що у Хорошівському районі, ПП “КВАНТА-ЛЧ”. Зареєстроване підприємство у самому райцентрі, а в статутному капіталі – 16 мільйонів 400 тисяч гривень. Заснували фірму та отримали спецдозвіл на видобуток лабрадориту кияни Сергій і Поліна Лісовські. Лісовський є власником Жашківського кінного заводу, що у Черкаській області, який спеціалізується на розведенні, вирощуванні і тренінгу коней західноєвропейських порід. Також він є власником столичної компанії «Кінді». Якщо вірити публікаціям в ЗМІ, то ця фірма входила до складу групи під умовним найменуванням “Добро”, які займалися організацією каналів контрабандного переміщення імпортних вантажів на територію України. Також у Лісовського є бізнес у Хмельницький, Черкаській, Київській областях. Його донька Поліна також має десяток різного роду підприємств.
На півночі біля села Кам’яного броду терміном на 17 років спецдозвіл на видобуток лабрадориту отримало ТОВ “Оптима”. У засновниках житель Нью-йорку Володимир Родов та громадянин Російської Федерації Тєдєєв Рамазі Шавлович. Ці громадяни мають ще кілька зареєстрованих на Житомирщині підприємств спільно із дещо сумнівними особами.
Коростишівський район
До 2036 року має спецдозвіл на видобуток лабрадориту біля села Сали Черняхівського району товариство з обмеженою відповідальністю «Планета – 2005». Засновник цієї фірми – Джихангір Аджарсой – житель міста Стамбула, що в Туреччині. А вигодоодержувачем окрім нього у єдиному реєстрі юридичних та фізичних осіб вказані Німеччина і Сполучене Королівство Великої Британії. Дивно, але зареєстроване підприємство за адресою Салівської сільської ради. За цією ж адресою «прописалося» й дочірнє підприємство дочірнього підприємства “Спецтунельбуд” приватного малого підприємства “Спецтунельбуд”. Власне, останнє належить колишньому заступнику голови Коростишівської районної ради Георгію Зінчуку.
Спецдозвіл на видобуток лабрадориту на околиці села Кам’яного броду Коростишівського району має товариство з обмеженою відповідальністю “Неофіт”. Товариство зареєстроване за адресою приміщення тамтешньої сільської ради. Відповідно до єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, власники товариства – подружжя Радіонових, які є громадянами США та офіційно проживають у Лос-Анжелесі. Крім того, у засновниках американська фірма «Аргостар бізнес лтд», генеральним директором якої є також Володимир Радіонов.
На околиці села Смолівки, що у Коростишівському районі спецдозвіл на видобуток лабрадориту в 2014 році отримало Товариство з обмеженою відповідальністю «Еко-Нест Плюс». Відповідно до інформації, яку містить єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, власником згаданого товариства є один із засновників банку “Аваль”, екс-депутат Київської облради від Партії Регіонів Михайло Горовенко. Ще один співзасновник «Еко-Нест Плюс» – колишній депутат Житомирської обласної ради від Комуністичної Партії України Валентин Острожинський. Його прізвище добре відоме житомирянам. Острожинський має звання “Почесний громадянин міста Житомира”, обирався депутатом Верховної Ради України та Верховної Ради СРСР. У різні роки був секретарем Житомирського обласного та міського комітетів КПУ. Також очолював Житомирське відділення ПАТ АКБ «Київ». Серед власників товариства є і житомирянин Ігор Хоцький. Має найменший відсоток у цьому товаристві, але при цьому керує ним – киянин Сергій Палєєв. У столиці він займається оптовою торгівлею зерном та консультуванням з питань комерційної діяльності.
Ще цьогоріч «Еко-Нест Плюс» керував так укладав усі угоди з Коростишівською райрадою заслужений природоохоронець України Іван Паламарчук, який колись трудився головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища області. Крім того, Паламарчук мав відсоток поміж засновників. Також серед власників фірми числився й Василь Блощинський – екс-керівник вже неіснуючої житомирської філії Державного підприємства “Агроспецсервіс». Блощинський разом із вже згаданим «Еко-Нест Плюс» та кількома особами заснували у Коростишівському районі ще одне товариство, яке спеціалізується на видобутку піску та гравію – «Надійність-К». Серед засновників цієї фірми депутати Гуменницької сільської ради Василь Зінчук та Харитонівської сільської ради Олександр Зубленко, вже згаданий екс-депутат Київської облради Горовенко та київський бізнесмен Олексій Атаманов. Останній встиг побувати помічником нардепів від Партії регіонів Грицака та Синиці, а також Віталія Кличка (Партія «Удар»). До слова, ця ж компанія має спецдозвіл на видобуток піску біля села Смолівки.
Малинський район
Спецдозвіл на видобуток лабрадориту у селі Буках Малинського району має ТОВ «Граніт ЛТД». Серед засновників товариства – громадянка Ізраїлю Валентина Котлярська, киянка Христина Шиян та депутат Малинської районної ради Віктор Костєрєв. Відповідно до єдиного державного реєстру юридичних осіб, у статутному капіталі товариства 3 мільйони гривень. Керує ним депутат райради, а право підпису має родич співвласниці Борис Котлярський. Останній є власником ще кількох підприємств у Малині.
Коростенський район
Товариство з обмеженою відповідальністю “Гулянецький щебзавод” має спецдозвіл на видобуток лабродориту, габро-анортозиту, монцоніту та граніту біля села Бондарівки Коростенського району. Заснували товариство київський бізнесмен Сергій Лойченко, який входив до списку 200 найбагатших людей України за рейтингом журнала «Фокус», кіпрська компанія “Зодірес лімтед”, кіпріот Аргірой Аргіріс, а також товариство з обмеженою відповідальністю “Метал Холдінг”, яке належить згаданому Лойченку. До слова, бізнесмен відомий тим, що у свій час заснував «Запоріжметалхолдінг».
Це лише перша частина. Детальніше про інших власників спецдозволів на видобуток лабрадориту читайте згодом.
Нагадаємо, державні підприємства майже не залучені до сфери користування надрами в Житомирській області. Цією надприбутковою справою у більшості випадків займаються приватні компанії, за якими стоять публічні особи. Для видобутку піску на території Житомирської області видано 12 спецдозволів. А для видобутку руди титану на території Житомирської області видали сім спецдозволів. Належать вони лише чотирьом товариствам.