Ліси Полісся можуть зникнути через 10 років. Лісівники думають, як вирішити проблему

Лісівники Житомирщини хочуть ініціювати зміни до нових санітарних правил в лісах. Адже затверджений урядовцями  документ, який фактично забороняє суцільні санітарні рубки, може загострити найболючішу проблему – всихання соснових насаджень. А це може призвести до втрати лісів Полісся протягом десяти років. Так вважає начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Андрій Курінський.

«Це явище впродовж останніх років стало справжньою загрозою для поліських лісів, адже призводить до загибелі деревостанів на значних площах. У Житомирській області в минулому році було зрубано 3 тисячі гектарів суцільних насаджень саме через проблему всихання. За оперативними даним, тільки за перший квартал цього року у ході обстежень було виявлено 15 тисяч гектарів такого лісу. Тобто проблематика потроюється і помножується… І я думаю, якщо така динаміка буде зберігатися у майбутньому, Полісся ми можемо втратити за 10 років. Дуже хотілося б помилитися», – розповів Андрій Курінський.

У нових «правилах» найбільше дискусій викликає норма, котра визначає критерії, за якими призначається суцільна санітарна рубка. За інформацією прес-служби обласного управління, на практиці це виглядатиме так: на певній ділянці, де раніше умовно кажучи росло 100 дерев, після проведення вибіркової рубки залишиться їх всього 10 – і це вважатиметься лісом!  Такі заходи призведуть до значної розрідженості насаджень, які в посушливий період можуть ослабнути чи й навіть загинути.  Адже лісівнича наука застерігає від проведення таких інтенсивних проріджень. За старими санітарними правилами в такому випадку призначалася суцільна рубка і наступного року  на її місці вже ріс би молодий ліс.

За словами Курінського, лісівники разом із сільськими громадами, активістами та екологами будуть працювати над пропозиціями до нових правил, які дадуть зберегти якісний ліс для нащадків. Крім того, начальник обласного управління лісового та мисливського господарства планує запросити на Житомирщину членів Уряду, щоб ознайомити з проблемою та порушити питання на найвищому державному рівні.

«Є політичний тиск на галузь. Є нерозуміння того, що відбувається на території Держлісфонду України… Ми маємо прийняти доцільне економічне рішення. За модель досягнення мети я бачу наступне: ми об’єднуємося з сільськими громадами в розумінні, в наданні пропозицій. Потім буду мати за честь запросити членів Уряду на територію області, пояснити ситуацію і тільки в такий спосіб поправити існуючу редакцію санітарних правил. Я не хочу, щоб ви подумали, що лісівники спонукають суспільство до квоти довіри, щоб більше рубати ліс. Ні. Ми хочемо, щоб суспільство сказало: рубаємо суцільно, чи рубаємо вибірково?» – додав Курінський.

Одним із перших серйозних кроків до спільного вирішення проблеми став семінар-нарада, який 2 березня відбувся на базі ДП «Словечанський лісгосп», що в Овруцькому районі. У ході семінару лісівники та екологи ознайомили представників громадськості з проблемою всихання лісів.


Нагадаємо, розробкою нових санітарних правил займалася спеціально створена робоча група,  до якої увійшли представники зацікавлених органів центральної виконавчої влади, наукових установ, громадських екологічних організацій та міжнародні експерти. Свої пропозиції надавали і лісівники. Однак, з якихось причин, пройшовши через владні кабінети, документ ці пропозиції розгубив геть.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *