У п’ятницю, 18 березня, голова Житомирської ОДА Сергій Машковський разом з керівниками ГУНП Валерієм Рудиком, УСБУ Володимирем Пахнюком, обласної прокуратури Любомиром Війтовичем та представниками інших відповідальних органів відвідали Олевський район. Визначальною метою робочої поїздки стало вивчення реального стану справ щодо незаконного видобування бурштину. Про це повідомляє відділ комунікації ГУ Національної поліції в Житомирській області.
Поїздка у район заздалегідь не планувалась, а тому і не анонсувалась. Втім звістка про приїзд поважної делегації швидко поширилась Олевськом і на гостей поблизу приміщення райдержадміністрації уже очікували місцеві жителі, занепокоєні невирішеністю актуальної для них проблеми.
Розмова точилась більше години і стосувалась наболілого: є можливість для людей працювати і заробляти – немає законних підстав і узгоджених рішень.
Сергій Машковський вкотре наголосив, що проблема незаконних копалень – це спільна біда і місцевої громади, і органів влади, і правоохоронців.
“Об’єднання зусиль у вирішенні питання легалізації промислу, що може дати робочі місця з гідною зарплатнею і відповідно наповнити місцевий бюджет для соціальних потреб, як то ремонту та будівництва доріг, дитячих садків тощо, – така мета нашої зустрічі. Цю проблему необхідно вирішувати на державному рівні, а задля цього треба спільно працювати і формувати пропозиції до законодавців”, – підкреслив голова ОДА.
Потім делегація вирушила до місць незаконного видобутку.
По дорозі, вкрай розбитій і місцями досить ризикованій, кілька разів зупинялись. Назустріч рухались поодинокі транспортні засоби – у більшості старенькі ВАЗівки, у салонах – копачі: чоловіки у робочому одязі, з темними і обвітреними обличчями.
Машини щоразу перевіряли – місцеві жителі, типові роботяги з мозолистими руками, які копають лопатами. На камеру кажуть, що люблять дику природу, тому тут. Без камери зізнаються: їдуть з «Корабля» (місцеве урочище, де концентруються незаконні копальні).
Ближче на під’їздах до місць розкопок виставлені пости поліції. На запитання відповідають, що зупиняють увесь транспорт, який тут з’являється. Перевіряють документи, цікавляться метою поїздки, проте формальних підстав у більшості у випадків для затримання або обмеження руху немає.
Якщо ж під час огляду автомобіля виявляють генератори, мотопомпи або інші знаряддя й обладнання, що може використовуватись для незаконного промислу, доставляють до відділення поліції для з’ясування усіх обставин. Особлива увага до немісцевих водіїв та пасажирів авто.
“Загалом ми вилучили більше 100 мотопомп, у кожному випадку порушувались кримінальні провадження, з початку лише цього року розпочато 22 досудових розслідування, – повідомив керівник ГУНП Валерій Рудик. – Ми доклали максимум зусиль, аби зупинити і не допустити подальшого поширення розкопок та знищення екосистеми регіону. За нашої ініціативи та підтримки органів влади, лісівників було зруйновано інфраструктуру цих копалень – перекрито доступи до місць можливих покладів. Виставивши пости на автодорогах, фізично обмежили доступ з спеціальним обладнанням для промислу. Зараз тут працює техніка лісівників, що засипає копанки, готуючи грунт до подальшого відновлення. Ми залучаємо сюди, окрім місцевої поліції, додаткові сили – це і працівники Управління захисту економіки, Управління превентивної діяльності, прилеглих територіальних відділів та відділень, це і підрозділи Нацгвардії. До патрулювань навіть долучаться 2 одиниці бронетехніки, на якій працюватимуть спецпризначенці поліції. Ми робимо і будемо робити усе, аби не допустити такого знущального ставлення до нашої землі, до нашої природи”.
На “Кораблі” з двох сторін працює техніка: екскаватор та бульдозер рівняють землю. Помітно, що робота непроста – копанки глибокі і заповнені водою, кореневища знищених дерев також не сприяють швидкості процесу.
“Зараз копачі працюють тут, фактично, по другому колу, – продовжує Валерій Рудик. – Техніка лісівників засипає ці ями і розкопати їх уже по-третьому разу стане практично нереально”.
За оцінками фахівців варварське видобування завдало шкоди екосистемі на площах близько 185 гектарів. Відновлювальні роботи уже провели на маже 40 гектарах. Техніка працює щодня, а з настанням весни перейде і на цілодобовий режим роботи, тож опрацьовуватиме за 24 години до 5 гектарів, розповіли лісівники.
“Масового видобутку бурштину у північних районах Житомирщини немає, проте, реально оцінюючи ситуацію, розуміємо, що лише власними силами, силами Головного управління поліції області та інших відповідальних відомств зупинити нелегальний промисел неможливо, – підкреслив Сергій Машковський. – Завдяки злагодженим діям поліції, УСБУ, прокуратури, лісівників, екологів та органів влади і місцевого самоврядування вдалося призупинити цей процес, не допустити його поширення на інші території. Однак проблема потребує негайного загальнодержавного вирішення. Слово за законодавцями. Люди повинні отримати легальний шлях гідного заробітку”.
Демонструючи практичні результати протидії нелегальному промисловому видобутку бурштину, поліцейські у цей день також показали вилучені у порушників знаряддя та обладнання, що є речовими доказами у кримінальних провадженнях і нині зберігаються до прийняття судами відповідних рішень.
”Близько двох десятків мотопомп, генератори, пожежні рукави, сачки та лопати, транспортні засоби (автомобілі, мототехніка) – усе це вилучили у порушників упродовж лише останніх кількох місяців”, – розповів начальник Олевського відділення поліції Іван Брензович.