У Житомирській області планують створити два нові заказники місцевого значення. Ботанічний заказник «Урочище Верба» у Ємільчинському районі та Лісовий заказник «Трубіївський ліс» у Андрушівському районі. Відповідний проект рішення обласної ради оприлюднили 27 червня. Питання розглядатимуть на сесії.
«Урочище Верба» займає понад 102 гектари на території державного підприємства «Ємільчинський лісгосп АПК». Територія заказника представляє собою строкатий комплекс березово-вільхових, вільхових, дубово-соснових лісів, які чергуються з відкритими евтрофними, переважно осоковими та осоково-вербовими болотами. «Березово-вільхові ліси–переважно середньовікові. Особливу ботанічну цінність у даних ценозах мають види, занесені у Червону книгу України (2009): лілія лісова, гніздівка звичайна, коручка морозниковидна, любка дволиста та інші. У відкритих біотопах боліт охороняються популяції двох видів орхідних – пальчатокорінника м’ясо-червоного та пальчатокорінника травневого, які занесені у Червону книгу України (2009)», – йдеться у додатках до проекту рішення.
Площа Лісового заказника «Трубіївський ліс», що у Андрушівському лісництві ДП «Коростишівський лісгосп АПК» – трохи більше, ніж 40 гектарів. Територія заказника знаходиться у долині річки Роставиця і має велике водоохоронне та ґрунтозахисне значення.
«Значну цінність у заказнику мають різноманітні ценози чорновільхових лісів різного гідрологічного режиму: малинові, кропивові (в умовах середнього зволоження та інтенсивного водообміну); побережноосокові, гостровидноосокові, лісокомишові (в умовах сильного зволоження та повільного водообміну). Значну цінність має гніздування орлана – білохвоста (вид Червоної книги України (2009), а також кількох видів рослин, занесених у неї, зокрема, гніздівки звичайної та коручки морозниковидної», – йдеться у документах.
Нагадаємо, що депутати облради розширять межі заказника, де гніздують птахи на 280 гектарів. У Радомишльському районі створять орнітологічний заказник.