Держава для дітей атовців передбачила пільги при оплаті навчання, однак не всі діти учасників бойових дій можуть навчатися безкоштовно у житомирських вузах.
До редакції “Вголос.zt” звернулася житомирянка Ірина Кардаш. Її чоловік – учасник бойових дій, а син після дев’ятого класу вступив на навчання за контрактом до Житомирського інституту медсестринства. Зараз він студент третього курсу. Ірина тривалий час намагається перевести сина на бюджет, але безрезультатно.
“Торік я дізналася, що держава для дітей учасників АТО передбачила пільги при навчанні, тому вирішила поцікавитися в інституті, чи може моя дитина отримати ці пільги, чи можна його перевести на бюджетне місце? Врешті, увесь минулий навчальний рік оббивала пороги інституту, але безрезультатно. Мені сказали, що це обласний заклад, а з області ніяких розпоряджень про пільги не надходило. Хоча повідомили, що п’ятеро дітей учасників АТО все ж навчаються в інституті безкоштовно. Я вже не знаю, що мені робити і куди звертатися», – розказала житомирянка.
У Житомирському інституті медсестринства журналісту “Вголос.zt” пояснили, що на сьогоднішній день не передбачений механізм звільнення таких дітей від сплати за навчання, хоча закон існує. Для офіційного коментаря з цього приводу попросили направити запит.
Роз’яснила ситуацію начальник відділу з питань професійно-технічної освіти управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації Сталіна Теребіж. За її словами, минуло більше року, як є закон, а Кабмін і досі не видав постанову, яка роз’яснює механізм переведення студентів з контрактної форми навчання на державну. Про це сказано у прикінцевих положеннях закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дій, у яких один із батьків загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти». Тому, цього року діти таких соціальних категорій також не мали можливості вступати як пільговики. Щоб звільнити студентів від оплати за навчання, адміністрація повинна виділити додаткові місця регіонального замовлення.
Відомо, що в інституті медсестринства навчається більше 20 осіб, які стоять у черзі на пільгу. Крім того, є ще подібний заклад у Новограді-Волинському і Бердичеві. Що робити цим студентам?
«Двадцять місць одразу ніхто не виділить. Якби до цього закону роз’яснення вийшло одразу, звичайно цих дітей забрали на державну форму навчання. До нас зараз із подібними питаннями приходить велика кількість батьків. У даному випадку, який пов’язаний зі студентом інституту медсестринства, його можуть звільнити від оплати за навчання і перевести на державну форму навчання лише в тому випадку, якщо звільниться місце державного замовлення. Наприклад, когось із студентів відрахують, чи хтось візьме академвідпустку, але також будуть дивитися на рейтинг успішності», – відповіла начальник відділу з питань професійно-технічної освіти.
Питанням дітей атовців опікується й депутат Верховної Ради Ольга Богомолець. Нещодавно, до Житомирської облдержадміністрації від неї прийшов лист. Такі ж звернення були розіслані усім головам облдержадімінстрацій України. Депутатка обурена тим фактом, що діти атовців не користуються пільгами і говорила про те, що має вирішити питання щодо виділення додаткових місць державного замовлення. Цей процес розтягнений у часі, адже бюджетні кошти вже розплановані і усіх одночасно не можна звільнити від оплати.
«Ми зібрали дані про абітурієнтів і тих, хто вступав у цьому навчальному році й надіслали їх на адресу Богомолець, а також, у Міністерство освіти. Дітям виділять державні місця, хоча це процес тривалий», – уточнила Сталіна Теребіж.
Довідково: Верховною Радою України було ухвалено закон № 425-19 від 14.05.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дій, у яких один із батьків загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти».
«Державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної та вищої освіти надається у вигляді: повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів; пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти; соціальної стипендії; безоплатного забезпечення підручниками; безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах; безоплатного проживання в гуртожитку» – йдеться у статті 12 вищезгаданого закону.
Нагадаємо, першого вересня в університеті імені І. Франка першокурсників посвятили у студенти. Першокурсники Інституту медсестринства вперше одягнули білі халати. У липні студенти Житомирського агроуніверситету відзначили випуск.