“Все переплуталося в домі Облонських” – такою фразою російського класика можна охарактеризувати розклад політичного пасьянсу, який утворився після обрання головою Житомирської обласної ради Володимира Ширми. Схоже, що один день змінив фактично всі політичні вектори в області.
Якраз тоді, коли у кулуарах Верховної Ради почастішали розмови про позачергові вибори — у Житомирській обласній раді сталися величезні кадрові перестановки. Хочеться відразу заспокоїти житомирян та жителів області: їхнє життя від цих рокіровок не зміниться ніяким чином.
Тим часом. Попри відверто опозиційну до провладної партії позицію радикалів у Верховній Раді, в області Блок Петра Порошенка заручився підтримкою РПЛ. “Приструнити” потенційних конкурентів новообраний голова облради від БПП Володимир Ширма зміг, призначивши своїм першим заступником члена фракції РПЛ Cергія Крамаренка.
Поведінка ВО “Свобода”, яка у міській раді давно стала сателітом БПП, мало здивувала тих, хто з цікавістю спостерігав за подіями на останній позачерговій сесії Житомирської обласної ради. Попри отримання посади заступника голови свободівцем Максимом Вілівчуком, партія Тягнибока задовго до цього отримала кілька керівних посад в управліннях Житомирської міської ради. На останніх же місцевих виборах “Свобода” відверто загравала з опозиційним до влади електоратом, підтримуючи у місті та області кандидатів від політичної сили екс-голови облради Анжеліки Лабунської. Про підтримку кандидатів від “Батьківщини” на міського голову та голову облради заявляли на місцевих виборах і представники “Укропу”. Останні, до речі, під час скандальної сесії облради не підтримали змови БПП, РПЛ і “Свободи”.
Після кардинальної сесії можна відверто говорити про перестановку політичних сил у обласній раді. Відтак із голосування депутатів можна стверджувати, що більшість в облраді відтепер за пропрезидентською БПП, до якої примкнули РПЛ, “Самопоміч” та “Свобода”. В такий спосіб пропрезидентська партія отримала 34 голоси з 64 можливих.
“Батьківщина”, яка всією фракцією залишила сесійну залу після складання повноважень Анжеліки Лабунської, залишилася у меншості, хоч і отримала право на опозиційну діяльність. Довкола неї, ймовірно, згуртуються 5 депутатів “Укропа”. Примкнути до новоутвореної опозиції зі згаданих політичних сил може і “Опозиційний блок”. За логікою після відмови Володимира Ширми залишити на посаді заступника депутата від “Опоблоку” Наталію Рибак, її політичній силі пряма дорога в опозицію. Тож маємо ще 7 голосів.
“Народна партія”, фракція якої могла би отримати “золоту акцію”, зайняла досить хитру позицію, не демонструючи ані прихильності, ані опозиційності до жодного із учасників конфлікту. Тому слід очікувати, що 5 депутатів цієї фракції просто приєднаються до сильнішого. Враховуючи, що більшість в облраді стала провладною, у своєму арсеналі 34 депутати більшості матимуть ще 5 додаткових мандатів від “народників”. Оскільки для прийняття рішень потрібно всього 33 голоси — БПП матиме їх достатньо в будь-якому разі.
Відтепер президентська партія має повністю контрольовані міську та обласні ради. Особливо, якщо врахувати той факт, що всі керівники райдержадміністрацій особисто погоджуються Сергієм Сухомлином, а його друг та партнер по бізнесу Олександр Рабінович очолює обласну організацію Блоку Петра Порошенка.
Нагадаємо, що Анжеліка Лабунська написала заяву про складання з себе повноважень голови обласної ради. Депутати обрали новим головою представника президентської партії Володимира Ширму. Анжеліка Лабунська стверджує, що БПП повністю узурпував владу в Житомирській обласній раді. На думку політолога, обрання нового голови облради — це спільне “досягнення” Геннадія Зубка та Ігоря Гундича.