Ліси Житомирської області можуть зникнути через комах-короїдів. Лише упродовж цього півріччя на території області пошкоджено 40 тис. га лісу. Якщо терміново не вжити заходів, то трапиться незворотне – екологічна катастрофа. Про це начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Андрій Курінський заявив у ході брифінгу 15 вересня.
За його словами, через дію кількох документів Полісся перетвориться на пустелю. Невідкладну боротьбу зі шкідниками гальмує низка норм законодавчих та правових актів України, які “гарно” виглядають хіба що з «столичних» кабінетів.
«Проблема стає дуже гострою, набуває характеру надзвичайної ситуації. Через підвищення середньорічного рівня температури та суттєве зниження рівня ґрунтових вод – ліс потерпає від навали шкідників. Популяція короїдів зросла. З’являються три покоління шкідників! Короїд існує протягом усього вегетаційного періоду. Комахи не вимерзають…
Сьогодні у нас немає можливості оперативно здійснювати заходи контролю та локалізації осередків масового розмноження шкідників і хвороб, що завдає значних екологічних і економічних збитків лісогосподарським підприємствам та зменшує надходження до місцевих бюджетів. Саме через дію деяких документів протягом кількох років Полісся перетвориться на пустелю.
Зокрема, “санітарні правила” встановлюють ряд обмежень. Це – велика кількість погоджень, які забирають багато дорогоцінного часу. Замість того, щоб оперативно локалізувати вогнище зараження – ми всіх по-черзі возимо на місце і переконуємо, що ліс дійсно хворий! Крім того, в лісі певний час триває «період тиші», під час якого заборонено шуміти… Виходить, що поки жук їсть сосну, лісівники чекають, поки пташки виведуть своє потомство. Через усе це безперешкодно працювати у лісі може хіба короїд», – сказав Андрій Курінський.
Лише своєчасне проведення заходів у пошкоджених хворобою лісах дозволить не допустити безповоротних екологічних і економічних втрат. Щоб вплинути на ситуацію, обласне управління лісового та мисливського господарства буде наполягати на оголошенні надзвичайного стану в області через нашестя короїдів. Крім того, проситимуть облраду ініціювати звернення до центральної влади з проханням негайно розглянути проблему на загальнодержавному рівні. Лісівники вже почали напрацьовувати обґрунтовані пропозиції щодо внесення змін законодавчі акти.
Нагадаємо, лісівники розповіли, чому не задоволені новими санітарними правилами. Розробкою нових санітарних правил займалася спеціально створена робоча група, до якої увійшли представники зацікавлених органів центральної виконавчої влади, наукових установ, громадських екологічних організацій та міжнародні експерти. Свої пропозиції надавали і лісівники. Однак, з якихось причин, пройшовши через владні кабінети, документ ці пропозиції розгубив геть. Чому так сталося, що готуючи нові правила, не дослухалися до думки тих, кому за цими правилами працювати – лісівникам невтямки.