У ботанічному саду Житомирського національного агроекологічного університету можна зустріти унікальні рослини. Цілюще дерево, Гінкго білоба, 86-літній горіх-старожил, унікальне дерево «Золотий дощ», колекція рододендронів, канупер, який лікує від опійної залежності – все це в Житомирі, росте на 35 га землі – справжньому райському куточку.
І дійсно 15 хвилин трамваєм від центру міста, зупинка за вимогою і…вже гуркіт машин – далеко позаду, а слух тішить шурхіт дерев, пташині перемовки і… квакотіння жаб річки Путятинки, де і живуть славнозвісні два чорні лебеді.
Ботанічний сад створений у 1933 році. Нині він нараховує більше 500 видів форм та сортів деревних рослин, більше 1000 – трав’янистих, а також ягідні, овочеві, лікарські, декоративні.
З найцікавішими й унікальними екземплярами рослин журналістів «vgolos.zt» познайомила старший лаборант кафедри рослинництва Житомирського національного агроекологічного університету Валентина Трохлібова.
Одним з найрідкісніших рослин саду – є дерево Гінкго білоба, а також сосна Вейриха, магнолія, яблуня Недзвецького,що квітує рожевим, або пурпуровим цвітом, різні сорти бузків. На алеї вічнозелених рослин – ялівець віргінський, туї (західна, конічна, складчаста), ялина європейська, із кроною у формі гнізда, ялівець козацький, де листя схоже на оселедці, а плоди – шишкоягоди – корисні для здоров’я.
«Дерево Гінкго дволопатеве – культове дерево східних народів. Росте біля храмів, у монастирях Китаю, Японії. Листя має цілющі властивості. На його основі виготовляють препарати для лікування мікросудин ока, головного мозку. Рослина вибаглива до ґрунту. У нашому саду чотири дерева. На Сході, під час листопаду, є традиція підійти під гінкго так, щоб листочок обов’язково спустився на голову. Письменник Гете у своєму вірші описав красу листя цього дерева, як символ об’єднання двох люблячих душ. Адже воно нагадує дві з’єднані між собою половинки (наче серце-прим. авт.)» – розповіла Валентина Петрівна.
У глибині саду – колекція рододендронів – нараховує сім видів: Форчуна, японський, лаврський, канадський, Шліппенбаха , дрібноквітковий та жовтий (Азалія Понтійська). Вона росте в єдиному у світі місті на Словечано-овруцькому кряжі, правда, невелику кількість екземплярів Азалії Понтійської можна зустріти ще в Криму. Росте сама по собі, як свідок прадавніх часів, – на залишку Кавказького гірського масиву, який залишився після тектонічних змін у земних плитах. Квітка – ровесник мамонтів. Її запах специфічно терпкий. При великій концентрації – отруйний. Листя також отруйне. Із азалій виготовляють сировину для парфумів.
Росте в ботанічному саду колекція ліщин, глоду, а ще чорний горіх та їстівний каштан. Так, саме той, що у Франції смажать і продають в пакетах, як насіння. Однак, плоди будуть восени, а минулорічні на землі нам не вдалося знайти.
У кінці саду – величезний волоський горіх-старожил, якому 83 роки. Дерево дає багатий врожай досі.
«Горіх посаджений на заснування ботанічного саду. За усіма товарними ознаками – він відповідає найвищій якості – великий плід, м’яка оболонка, добре відділяється м’якоть, смачний. Із старих дерев – була в нас і верба. Ми її називали мати-верба, але дерево вже давнє, тож розломилося», – додала лаборант.
Особливою гордістю Валентини Трохлібової є колекція більше 100 рідкісних лікарських та нетрадиційно-кормових рослин кафедри рослинництва.
Із найцікавіших – Бадан товстолистий. З його листу, лише яке пережило зиму, можна готувати тонізуючий «монгольський чай».
Лапчатка (в народі «перстач» – лікує щитоподібну залозу.
«Рослина , листки якої схожі на щавель, зветься канупер – Карл Ліней писав, що людина, яка її вживає, відвикає від опію. В нас її не замовляли (посміхажться- прим авт.), росте вона на півдні, але можна розводити і у нас», – розповіла пані Валентина.
Рослина аквалігія (в народі «водозбір») – про неї кажуть – харчує, лікує, серце радує.
Маклая дрібнопліда – українські фармацевти винайшли, що з неї можна готувати ліки проти онкохвороб. Сама по собі вона отруйна.
Еспарцет піщаний – родич конюшини – застосовується для чоловічої сили.
Реп’яшок, або парило звичайне – лікує печінку, підшлункову залозу. Є випадки, коли за допомогою цієї рослини, було вилікувано цироз печінки. Росте у лісах Полісся.
Цікавим екземпляром є Кінський каштан м’ясо-червоний. Його листя стійке до шкідників, гладке, наче вкрите воском. За словами Валентини Трохлібової, керівники київської мерії «за мільйони» закуповують цей сорт у Франції, однак його можна розводити і в нас. Питання за фінансуванням.
До речі, про фінанси. До сьогодні у ботанічному саду немає вільного відвідування, лише з навчальною метою для студентів і на дні відкритих дверей агроуніверситету. Проте, зробити весільну фотосесію чи просто прогулятися садом і показати комусь із гостей міста, можна. Прайси цін нині ще розробляються. Відомо лише, що ціна фотосесії в Житомирському ботанічному саду офіційно коштує 400 грн.
Нагадаємо, в агроуніверситеті обурені поведінкою житомирян у Ботанічному саду.