Для переробки сміття у Житомирі найоптимальнішою є технологія попереднього сортування сміття, а також холодного піролізу. Про це йдеться у відповіді на електронну петицію про будівництво сміттєпереробного заводу в місті, яку оприлюднено на сайті міської ради.
«Переробка сміття на такому заводі дозволяє використовувати залишки переробки у виготовленні гіпсових сумішей та цегли на цегляних заводах, а також як паливо на теплових електростанціях. Саме ця технологія є найбільш перспективною. На сьогодні міська рада самостійно не в змозі будувати такий завод на території міста у зв’язку з тим, що міський бюджет не має можливості сплачувати відсотки по даному кредиту навіть за умови 2 % річних», – зазначено у відповіді.
Відомо, що нині є певні домовленості з двома інвесторами. Однак для впровадження такого проекту місту необхідно мати морфологію відходів, над чим уже працюють, а також виготовити техніко-економічне обґрунтування.
«За підсумками робочої групи щодо визначення та розв’язання проблем, пов’язаних з міським полігоном по захороненню ТПВ, було підготовлено рішення міської ради про надання дозволу на розробку проекту техніко-економічного обґрунтування (далі – ТЕО) з будівництва сміттєпереробного заводу. Після розробки ТЕО буде проводитись робота стосовно залучення інвесторів для будівництва заводу з утилізації відходів на території міста», – повідомили у міській раді.
Без виготовленого ТЕО всі пропозиції інвесторів полягали лише у виділенні їм земельної ділянки, наданні дозволу на сортування відходів, піднятті тарифів для населення – як мінімум в 10 разів та забезпеченні монополії з вивозу побутових відходів.
«І лише після виконання вказаних умов буде розглядатися питання доцільності будівництва сміттєпереробного заводу на території міста. Тому такий підхід для міської влади і населення є неприйнятним», – наголосили у відповіді.
Довідково. Єдиний міський полігон площею понад 20 га експлуатують з 1957 року. Щороку він накопичує близько 500 тис. куб. м твердих побутових відходів. Від початку експлуатації на полігоні накопилося майже 10 млн куб. м сміття. Відповідно до інвестиційного договору ТОВ «Екопромімпекс», на міському полігоні по захороненню ТПВ встановлено сортувальну лінію, яка проводить роботи із сортування відходів. Лише після цього їх відправляють на полігон для захоронення. Крім цього, ТОВ «ЛНК» на міському полігоні ТПВ побудувало установку для відбору біогазу та переробки його в електричну енергію. На сьогодні вже пробурено 42 свердловини для відбору біогазу. Вказані заходи майже виключили вірогідність загоряння відходів.
Нагадаємо, виконком Житомирської міської ради не має права зобов’язувати ОСББ заключати угоди із підприємствами, які займаються вивезенням побутових відходів. Таку думку висловив голова Асоціації ОСББ «Жито-Мир», депутат міської ради – Ігор Скоропад. Житомиряни хочуть, щоб виконком скасував своє рішення.