У Житомирі 13 червня майстер народної творчості Світлана Прохорчук представила у Домі української культури персональну виставку «Весільний родолад». До експозиції увійшли обрядові рушники, чоловічий та жіночий весільний одяг, ляльки-мотанки, вінки для молодого та молодої. Вишивка виконана у традиційних українських техніках – заволікання, солов’їні вічка, занизування, вирізування.
«Колись кожна дівчина володіла мистецтвом вишивання. На сьогодні, на жаль, не кожна вміє і може вишивати, і має час та бажання все це робити. Тому я хочу, щоб моя виставка когось надихнула почати вишивати, когось надихнула на розуміння того, що якщо ми одягаємо вишиванку або купуємо рушник, що він має нести той зміст і ту енергетику, і ту інформацію, яку він покликаний нести. Ми не боремося, ми даємо людям інформацію», – сказала Світлана Прохорчук.
Майстриня розповіла, що рушник має бути із суцільного полотна, а вишивати його має саме наречена, а не мама нареченого і не сестра. Крім цього, весільні рушники не можна було передавати у спадок, а лише перешити зі старого той елемент, який сподобався. Вишивку виконували у традиційних кольорах. Для поліського регіону притаманні червоний і білий. На переконання Світлани, ми повинні підтримувати своє рідне, поліське. Також майстриня поділилася, якими були її весільні рушники та вбрання.
«Коли готувалася до свого весілля, я одразу усвідомила, що рушник, на який ми маємо стати, має бути білим. Молода родина повинна почати своє життя з чистого, з білого аркуша. Кожен символ, кожен візерунок, який закладався у рушник, продуманий, має своє значення і побажання. Чоловікові також дарувала сорочку, щоб нова родина була. Моя весільна сукня не була традиційною. Із традиційного були лише оберегові узори, а фасон – це мрія, яку я втілила», – поділилася досвідом Світлана.
Для тих, хто хоче вишивати, але ще вагається, майстриня порадила не боятися експериментувати. Вибирати ті візерунки, які зараз хочеться, а кольори – не лише традиційні. Якщо хочеться чогось яскравого, тоді саме такі відтінки й слід використовувати.
Після закінчення педагогічного університету Світлана Прохорчук отримала звання майстра народної творчості із витинанки, а згодом досконало оволоділа мистецтвом вишивки. У Селянщинському спортивному ліцеї, де працює майстриня, також навчає дітей цьому давньому мистецтву.
Виставка діятиме до 24 червня.
Нагадаємо, у неділю, 12 червня, у Радомишлі слухали “Шопена під відкритим небом“.
Автор фото: СЕРГІЙ ОМЕЛЬЧУК.