У Житомирській міській раді всерйоз задумалися, як зберегти будівлю Дому української культури, яка є архітектурною пам’яткою. Наприкінці 19 століття тут знаходився маєток Філіпова. Нині споруда почала вкриватися тріщинами.
«Це пам’ятка кінця ХlХ ст., що поєднує в собі яскраво виражені елементи модерну (вестибюль і коридор). Одразу видно, що архітектор був сміливою людиною й добре малював. Фасад виконаний у стилі необароко. Все зроблено дуже якісно, відчувається рука професіонала», – зазначає директор Науково-дослідного інституту історії архітектури й містобудування Сергій Юрченко.
За його словами, цінність цієї будівлі полягає не лише в добре збережених фасадах, а й у збереженні інтер’єрів. Тому вона потребує комплексного підходу до реставрації. Окремо наголошує, що багато хто не розрізняє поняття «реконструкція» та «реставрація».
Реставрація потребує масштабних досліджень. Вона включає конструкторське, геологічне та хіміко-технологічне обстеження. Зокрема, під час останнього встановлюється первісна колористика та склад матеріалів, з яких збудовано об’єкт, а також підбираються сучасні аналоги, що максимально відповідають оригіналу за текстурою й кольором.
Маєток Філіпова — унікальна пам’ятка кінця ХIХ ст., що майже не зазнала руйнувань під час Другої світової війни, коли значна частина архітектурних споруд Житомира була знищена. Член Національної спілки краєзнавців України, дослідник історії житомирських будівель Сергій Собчук називає цю споруду «архітектурною перлиною міста».
Сучасні технології, зокрема тривимірне сканування, дозволяють детально зафіксувати стан будівлі, визначити наявні дефекти та створити якісний проект реставрації. Навіть вибір відповідного розчину вимагає ретельного дослідження: технологи можуть встановити склад історичних матеріалів і підібрати сучасні аналоги.
Реставрація, виконана за науковими стандартами, дозволить пам’ятці зберігати автентичний вигляд щонайменше 50 років за умови належного догляду.
Наразі в управлінні культури міської ради збираються шукати міжнародні гранти для реставрації архітектурної пам’ятки.