Напередодні Дня пам’яті та примирення та 71-річниця перемоги над нацизмом у Другій світовій війні представники влади та громадських організацій, ветерани, школярі зібралися на Російсько-Вільському кладовищі вшанувати пам’ять загиблих героїв та стати свідками відкриття меморіального знаку з іменами знайдених бійців. Відбувся мітинг-реквієм.
Активістам Житомирської обласної організації «Пошук» за 27 років своєї діяльності вдалося ідентифікувати імена 15 тисяч невідомих останків героїв, загиблих під час Другої Світової. Усе це за власний час і кошт. За останній рік «Пошуку» вдалося відновити імена 49 воїнів, похованих як невідомі на Російсько-Вільському кладовищі.
«Ми займаємося пошуком на місцях боїв, активно працюємо з архівами та свідками, яких уже майже не залишилося. У результаті цієї роботи, були знайдені імена наших солдат і офіцерів, котрі загинули від ран у госпіталях Житомира, в період 44-45 років. Не знаю, з яких причин вони були похоронені тут, як невідомі солдати. Тепер тут стоятимуть не безликі могили, а пам’ятний знак з іменами загиблих. Нині встановлено 49 імен. Ще необхідно дуже багато зробити, адже за даним, які ми дослідили, ще виявлено більше сотні людей, яких ми можемо знайти за цим списками», – розповів голова обласної організації «Пошук» Олександр Лавенюк.
Шукати «імена» важко, адже більшість архівів знаходяться у Москві. Крім того, за час своєї роботи організація від держави не отримали жодної копійки. Допомагали спонсори та інші громадські організації. Так і сьогодні, щоб фінансово підтримати цю важливу справу учасники спілки воїнів-афганців, ветерани АТО, розвідники 54 розвідувального батальйону передали кошти зібрані власними силами.
«Велике спасибі хлопцям, що вони знаходять час і повертають нам пам’ять про воїнів. Свій солдатський обов’язок виповнили Ветерани Великої Вітчизняної війни, ветерани-миротворці новітньої історії України, ветерани АТО, ветерани Афганістану. Якщо буде байдуже ставлення до ветеранів, то яким чином молодь піде захищати інтереси нашої Батьківщини?», – такими словами звернувся до громади голова спілки афганців – Павло Ментов.
Участь у відкритті меморіалу взяв почесний голова Богунської районної організації ветеранів України 92-річний Герман Бобелев.
«Загиблих воїнів треба пам’ятати вічно. Вони це заслужили. Я 17-річним хлопчаком воював із протитанкової гармати супроти німецьких танків. Був засипаний землею, контужений, але, бачте, живучий…», – підсумував ветеран.