З метою зібрати, відтворити і зберегти рецепти приготування традиційних поліських страв Благодійна громадська жіноча організація «Нитка Аріадни» організувала та провела у Хорошеві низку майстер-класів для учнівської молоді за давніми рецептами наших бабусь.
Українська традиційна кухня – важливий пласт культури нашого народу. І в кожному регіоні країни вона має свої особливості. Так і на Хорошківщині є унікальні страви, які не зустрічаються ніде більше. Так звана поліська юшка з квасолею, рибою і грибами – це «коронне» блюдо, яке люблять готувати та їсти саме у цій місцевості. Гостям, як правило, вона теж гарно смакує. Поліські пшоняні голубці з грибами, пряженя, печеня, м’ясні та рибні страви, пироги з різними оригінальними начинками славляться далеко за межами нашого району.
Майстер-класи проводилися в рамках проекту «Активне життя на пенсії – запорука здоров’я та активного довголіття». Цей проект фінансується Фондом Східна Європа в рамках програми «Створення центрів активності для людей похилого віку», яка фінансується Фондом «Монсанто Україна».
Заняття з приготування українських страв проводилися на базі кафе «Милосердя» за рецептами, записаними учнями загальноосвітніх закладів від старожилів нашого селища.
Багато нових знань, умінь, позитивних емоцій отримали учні на заняттях. Діти активно ділилися власними спостереженнями про те, як бабусі та мами готують страви на щодень і на свята. Зацікавлено слухали розповіді, як українські господині попередніх століть готували хліб та іншу їжу в печі, як подавали до столу, які були традиційні страви на свята. Пригадували, які вони знають обрядові страви.
Діти залюбки готували тісто на вареники й власноруч ліпили їх з різними начинками, розводили тісто для налисників, а потім училися їх загортати теж з різними начинками.
Готували овочі та інші компоненти для перших страв, шпигували м’ясо для шинки. Готували фарш для домашньої ковбаси. Дівчата-старшокласниці завзято відбивали м’ясо на вертуни і закручували їх із салом та грибами. Цікавим виявилося заняття з приготування голубців з пісною начинкою, з грибами і овочами та з м’ясом. Вчилися готувати квасолю, сушені гриби та рибу для холодної юшки, а потім усі разом смакували цю традиційну страву.
Сподіваємося, що дані майстер-класи стануть поштовхом для того, щоб привернути увагу молоді до знань і вмінь, якими володіють люди старшого покоління, щоб діти записували рецепти своїх бабусь, прабабусь і переймали вміння готувати страви здорової традиційної української кухні.
авторка: Надія ПАНЧЕНКО
авторка фото: Ольга ГОНЧАРУК