Приміщення управління статистики на вулиці Гамарника… Напевно, мало хто знає, що саме тут знаходяться ті, від кого щодня кожен житомирянин чекає прогнозу погоди.
Табличка «Житомирський обласний центр з гідрометеорології» красується просто біля центрального входу будівлі по вулиці Гамарника, 6а. Довго блукаючи коридорами величезного приміщення, таки знаходимо потрібну установу. У центрі нас уже чекають. В. о. начальника центру Володимир Войтович зустрічає нас дуже приязно і залюбки погоджується розповісти про будні непростої роботи гідрометеоролога.
«Український гідрометеорологічний центр перебуває у складі Державної служби з надзвичайних ситуацій, – розповідає Володимир Войтович. – До цього були спочатку окремою установою, потім – у складі міністерства екології. Тепер ми разом із надзвичайниками…»
Традиційно вважають, що гідрометеорологи займаються виключно погодою. Втім, як виявилося, це не зовсім так. У обов’язки Центру входить також, наприклад, вимірювання рівня забруднення повітря. Проводять фахівці центру з гідрометеорології також вимірювання рівня та хімічний аналіз води.
«За характеристиками житомирське повітря нічим не відрізняється від інших міст, – ділиться Володимир Войтович. – Є деяке перевищення рівня діоксину азоту, але це не є шкідливо для людського організму».
Що ж стосується безпосередньо прогнозу погоди, то у Житомирській області є 5 метеорологічних станцій у районних центрах. Найдавніша з них у Новограді-Волинському.
«Згідно із матеріалами, що збереглися, ця станція функціонує з 1893 року», – поділився з нами пан Войтович.
23 березня у всьому світі відзначають Всесвітній метеорологічний день. Українські гідрометеорологи мають ще й своє державне професійне свято 19 листопада. Однак з 1948 року Україна є членом-засновником Всесвітньої метеорологічної організації. Тож, користуючись нагодою, вітаємо тих, хто «робить погоду» із цим днем.