Сергій Кохан – житомирянин, який завдяки своєму бажанню і наполегливості став першим в місті, хто встановив сонячні панелі на даху багатоповерхового будинку. За його словами, альтернативними джерелами енергії користуватися не лише вигідно, але й можна на цьому заробити. Про це та інше – у розмові кореспондента «Вголос.zt» та Сергія Кохана.
– Зважаючи на те, що ви витратили на «міні електростанцію» 15 тисяч доларів, скільки коштів ви зекономили за період її використання?
– Завдяки нескладним підрахункам, я вирахував, що за 1 рік панелі виробляють стільки енергії, якої вистачить на 80 місяців користування. Тобто я більше, ніж достатньо заощаджую на електроенергії завдяки панелям.
– Чи потребують сонячні панелі якогось особливого догляду крім того, що ви їх чистите від снігу взимку?
– Насправді панелі не потребують особливого догляду. Я піднімаюсь на дах подивитись на них 1 – 2 рази на місяць. Панелі будуються вже з захистом від всіх природних стихій, тому дощ, сніг, град – не зашкодять їм.
– Крім того, що ви використовуєте електроенергію, чи продаєте її державі?
– Так, звичайно, я продаю надлишок електроенергії державі, зважаючи що останнім часом користування сонячними панелями перейшло на комерційну стежину. В моєму випадку я продаю електроенергію за 0, 19 євро – центів за 1 КВат. Виходить, що я продаю енергію за майже 6 грн, коли ціна за атомну енергію – 1,29 грн. Тому в середньому за рік я заробляю на електроенергії в районі 100 тис. грн.
– Відомо, що ОДА надає відшкодування людям, які встановлюють сонячні батареї. Чи отримали ви свої 20%?
– Так, після ухвалення цього рішення, я відправив запит і через місяць отримав відшкодування, так само і інші люди, які встановили панелі, отримали відшкодування.
– Скільки коштів потрібно, щоб середньостатистичній сім’ї з Житомира встановити сонячні панелі, які б повністю забезпечили їх електроенергією і дали можливість заробити на цьому?
– Це залежить від того, скільки електроенергії потребує ця сім’я. Чим більше приладів, тим більше і витрати. Якщо конкретніше, то ця сума коливається в районі 10 тис. доларів.
– Якого виробництва панелі краще купувати: німецькі, американські, китайські чи українського виробництва?
– Це доволі філософське питання. З одного боку – німецькі найкращі, а з іншого – китайські не сильно відстали від топ-виробників. Нерідко людина купує більш розкручений бренд з вірою в те, що він є найнадійнішим і прослужить довго. Але як показав мій досвід, панелі корейського виробництва є надійними і стійкими до погодних умов, тим паче виробник дає гарантію 25 років і ціною вони не сильно відрізняються.
– З якими труднощами ви зіштовхнулися при встановленні панелей і до яких служб ви звертались за дозволом?
– Найперше, що потрібно було зробити, це отримати дозвіл від «Житомиробленерго», а для цього я повинен був заключити договір оренди даху. Орендувати дах я можу лише за згоди мешканців. Орендна плата становить 1 грн за квадратний метр. Я взяв на себе обов’язок утримувати дах будинку в хорошому стані і регулярно проводити ремонтні роботи. Крім того, я встановив нову щитову на дім. І тільки після цих дій я отримав дозвіл на встановлення панелей на даху.
– До цього в Житомирі ніхто не ставив сонячні панелі на даху багатоповерхового будинку, який проект ви брали за приклад?
– Так, їх немає. Я бачив, як це виглядає за кордоном, в Україні… Але найбльше мене надихала ідея вироблення елекроенергії без шкоди для природи.
– Ви особисто знаєте людей у яких є сонячні панелі в Житомирі?
– Взагалі за даними «Обленерго» в Житомирі таких приватних станцій більше трьох десятків.
– Вони за масштабами такі, як ваша? Чи є більші/менші?
– Ну взагалі для приватних осіб діє обмеження, яке передбачає заборону на встановлення станцій потужністю більше 30 КВат. Це обумовлено тим, що для приватного господарства 30 КВат є більше, ніж достатньо для забезпечення всіх базових потреб. І для будівництва такої станції необхідна площа в 300 – 400 квадратних метрів.
– На вашу думку: Україна скоро перейде на альтернативні джерела енергії?
– Так, звичайно, кожного року відсоток сонячних станцій росте і незабаром все більше станцій буде по Україні виробляти електроенергію. Держава вкладає кошти купуючи електроенергію по завищеному тарифу, відшкодовують кошти. На даний момент відсоток сонячної електроенергії становить 0,2 % від загального видобутку електроенергії в Україні. Зараз в Рівненський, Львівський, Київських областях на приватних територіях можна побачити, що електростанції є дуже поширеними і дуже скоро цей тренд буде актуальним по всій країні.
Автор фото: прес-служба Житомирської міської ради.
Автор тексту: Павло СВІРГУН.