У Житомирі розглядають можливість створення меморіального комплексу на території сучасної військової частини, де під час Другої світової війни був створений німецький концтабір для військовополонених Stalag-358. Про це повідомила пресслужба облдержадміністрації.
“На території сучасної військової частини під час Другої світової війни був створений німецький концтабір для військовополонених Stalag-358. З 1941 року через цей табір пройшли сотні тисяч полонених. Це не було постійним місцем, тому частину людей відправляли до інших, а частина тут хворіла і навіть помирала. На деяких ставили медичні експерименти. Тут прямо в довгих траншеях поховані понад 60 тисяч наших співвітчизників”, – розповів голова обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Георгій Мокрицький.
Він пропонує на цьому місці створити меморіальний комплекс з основним елементом – старою цегляною водонапірною вежею. Саме ця вежа є німим свідком тих трагічних подій, що зберіглася до наших днів. У 2013 році на ній встановили пам’ятний знак про в’язнів Богунського концтабору Stalag-358, який діяв під час окупації Житомира нацистськими загарбниками.
Український інститут національної пам’яті підтримує науковців у цьому прагненні і обіцяє допомогти владнати це питання на державному рівні. Військові також підтримують пропозицію щодо створення на цьому місці меморіального комплексу та винесення території за межі військової частини з вільним досвідом для всіх.
“Перший заступник голови ОДА Володимир Федоренко разом із директором Українського інституту національної пам’яті Антоном Дробовичем, науковцями, краєзнавцями та військовими відвідали місце розташування колишнього концтабору Stalag-358… Вирішили діяти в кілька етапів: спочатку вивчити територію та визначити контури масових поховань, ввести водонапірну вежу в міську територію та створити меморіальний комплекс”, – додали у пресслужбі.
Нагадаємо, у Житомирі помер останній в’язень концтабору «Майданек» – 92 річний Франц Бржезицький. Краєзнавець Мокрицький розвіяв легенди про житомирський будинок “серце”.