Сезон захворюваності на грип та ГРВІ почався у жовтні та триватиме до весни наступного року. Україна знаходиться на порозі епідсезону. Це питання чи не найбільше зараз хвилює громадян. Про те, як вберегтися від грипу та ГРВІ, розповів заступник головного лікаря обласного медичного центру здоров’я та спортивної медицини Ігор Бібіков.
– Як розпізнати хворобу?
– Зазвичай симптоми з’являються раптово: підвищення температури вище 38 градусів, біль у м’язах, горлі, а також головний біль, кашель та нежить. Якщо стан погіршується, негайно звертайтеся безпосередньо до лікаря.
– Кажуть, найдієвішим методом профілактики грипу є вакцинація. Коли це потрібно робити?
– Так. Оптимальний час для введення вакцини – початок осені, разом із тим, щеплюватися рекомендують упродовж усього сезону грипу. Імунітет після щеплення формується через 7-14 днів. За рекомендацією ВООЗ, для забезпечення максимального захисту від вірусів, циркуляція яких очікується саме цього сезону, щорічно змінюється штамовий склад вакцин. Перед щепленням рекомендується звернутися до сімейного лікаря, який порадить ефективну вакцину саме для вашого організму. На сьогодні оновлений штамовий склад затверджено для 4 вакцин, виробниками яких є: Нідерланди, Китай, Корея та Франція. Вакцини вже можна придбати в аптеках.
– Хто має робити щеплення?
– Насамперед потрібно щеплюватись тим, хто належить до груп ризику. Йдеться про дітей віком до 5 років, вагітних, людей похилого віку, людей з надмірною вагою тіла, хворих на цукровий діабет, на хронічні захворювання серцево-судинної системи та легенів та тих, хто перебуває на імуно-суперсивній терапії. Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво знижує їхні шанси видужати без небезпечних ускладнень, а часто і вижити. Не слід забувати й про професійні групи ризику: це медики, педагоги, працівники торгівлі та громадського транспорту. Вони не мають можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, а тому їм потрібно подбати про засоби інфекційного контролю і профілактики грипу. МОЗ наполягає на тому, що якщо людина захворіла на грип, вона повинна лишатися вдома ще як мінімум добу після того, як спаде висока температура.
– Назвіть кілька простих правил, які допоможуть уникнути хвороби.
– Захворів – сиди вдома. Візьміть лікарняний, грип швидко передається, тому «трудовий героїзм» лише сприятиме поширенню інфекції. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, кашель або нежить. Якщо ж захворіли ви, тримайте дистанцію з іншими людьми для того, щоб вберегти їх від хвороби. Під час чхання та кашлю грип розповсюджується дуже швидко. Прикривайте серветкою ніс та рот, це знизить ймовірність передачі інфекції іншим. Крім того, часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі. Намагайтеся не торкатися обличчя. Торкаючись руками обличчя, ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот і ніс. Регулярно провітрюйте приміщення, дезінфікуйте та очищайте поверхні, до яких часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах.
За матеріалами прес-центру управління здоров’я області.
Нагадаємо, за тиждень на грип та ГРВІ захворіли майже 6 000 жителів області. З них майже всі – діти. Найвищий показник захворюваності серед дітей до 4-х років.